Международната екологична организация "Грийнпийс" обявява война на енергийната политика в България. Това заяви днес на пресконференция Ян Хаверкамп, енергиен експерт на организацията в Европа, цитиран от БТА.
Движението ще представи на вниманието на компетентните институции у нас своето искане да се преразгледа решението за изграждане на нови ядрени мощности у нас и инвестициите да се насочат към енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници.
Основната алтернатива на ядрените и конвенционалните мощности в България са инвестициите в подобряване на енергийната ефективност, изчисления показват, че разходът на енергия за производство на единица брутен вътрешен продукт тук надвишава 9 пъти средния разход в Европа, каза Хаверкамп.
Според представени от него данни 3 млрд. евро през следващите пет години са достатъчни, за да се постигне по-голямо намаляване на емисиите вредни газове, отколкото ако конвенционалните мощности бъдат заместени с ядрени.
Мнението на експертите от "Грийнпийс" е, че България е най-богата на вятърна енергия страна в Централна Европа и има много добър потенциал за производство на енергия от биомаса. За изграждането на 1 мегават вятърна мощност са нужни 1 млн. евро, а изграждането на единица мощност, използваща биомаса, не е по-скъпо, отколкото изграждането на единица конвенционална мощност, съобщи Хаверкамп.
На въпрос как ще отговорят на аргументите на Българското дружество за защита на птиците срещу изграждането на ветрогенератори, защото през страната ни минават важни миграционни за птиците коридори, Петко Ковачев отговори, че в момента се подготвя карта на страната, на която ще бъдат отбелязани подходящите места за изграждане на вятърни мощности, както и неподходящите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.