На предстоящата през уикенда среща на икономически развитите страни от G-7 в Лондон акцентите ще паднат върху либерализиране на търговията с китайската национална валута, както и мерките, които трябва да предприемат САЩ за намаляване на рекордния бюджетен и търговски дефицит. Европа пък ще трябва да предприеме мерки за стимулиране на вътрешното си търсене и от там за подсилване на растежа на брутния си вътрешен продукт, съобщи Investor.bg.
Независимо от усилията, които финансовите министри в Европа, Азия и Северна Америка ще предприемат на срещата, анализатори предричат, че в краткосрочен аспект статуквото ще се запази.
Според тях доларът ще продължи да е относително слаб спрямо останалите основни валути, ръстът в Европа ще относително нисък, а китайската валута ще продължи да е обвързана с долара.
На срещата Китай, Русия и Индия ще се присъединят със свои делегати към страните на седемте водещи индустриални икономики на Германия, Франция, Италия, Япония, Великобритания, Канада и САЩ.
В началото на януари анализаторите направиха прогнози, че на предстоящата среща в Лондон Европа ще се опита да окаже натиск върху САЩ относно намаляване на рекордния си бюджетен дефицит, докато САЩ ще изискват мерки за ускоряване на растежа в еврозоната, посредством мерки за стимулиране на вътрешното търсене и върху Китай, за либерализиране на търговията с националната й валута.
Фиксираният към долара юан се сочи от редица икономисти, като една от основните причини нараняващи щатската икономика и водещи до рекордните търговски дефицити на страната. На фона на значителния спад на долара спрямо останалите основни валути китайската икономика силно се облагодетелства от факта, че е фиксирана към долара и прави китайските стоки изключително конкурентоспособни на международните пазари.
След като еврото достигна исторически максимум спрямо долара в края на миналата година до ниво от 1.3655 долара за едно евро, щатската валута се представя значително по-добре през януари, като се повиши моментно до около 1.29 долара за едно евро.
За това без съмнение спомагат и предприетите повишения на краткосрочните лихви в САЩ, като анализаторите очакват ръстът в лихвите да продължи с умерени темпове до края на годината.
Евтиният долар без съмнение наранява силно икономиката на Европа, правейки стоките й по-слабо конкурентни на международните пазари. За последните три години еврото е добавило 50% към стойността си спрямо долара, което е понижавало средно с по 0.5% ръстът на БВП на еврозоната.
В тази насока се очаква Европа да окаже натиск на предстоящата среща в Лондон върху САЩ да намали рекордния си бюджетен дефицит, което ще окаже положително въздействие върху щатската валута в средносрочен аспект.
Дефицитът по текущата сметка на САЩ нараства значително през последните две десетилетия, като през третото тримесечие на 2004 г. достигна рекордните 164.7 млрд долара, или повишение от близо 50% в сравнение с реализирания през същото тримесечие на 2000 година дефицит от 109.8 млрд. долара.
Акцент на срещата на индустриалните страни ще бъде и либерализирането на търговията с китайският юан. Китай поддържа валутата си фиксирана към щатския долар от 1994 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.