България се нарежда на второ място след Ирландия по спад на жилищните цени за едногодишен период до края на първото тримесечие на 2011 г., сочи последното глобално проучване на специализирания портал за имоти Global Property Guide.
Цените в Ирландия бележат най-голям спад след обхванатите в проучването 39 страни – 13,1% за периода, докато у нас отчетеното понижение е 10,2%.
Проучването на портала се базира на данни, коригирани спрямо инфлацията, което дава по-реалистична картина от обикновено по-оптимистичните номинални стойности. За България са използвани данните на НСИ, според които средното намаление на пазарните цени на жилищата у нас през първото тримесечие на годишна база е 5,6%.
От 39 страни, за които са налични данни за жилищните цени за годината до края на първото тримесечие на 2011 г., в 16 е регистриран ръст на цените (след корекция спрямо инфлацията) и в 23 е отчетен спад.
Така че за годината до края на първото тримесечие общата тенденция е към понижение, коментират анализаторите на портала. Въпреки това жилищните пазари навлязоха в период на относително спокойствие. Големите ценови спадове от последните три години приключиха. Същевременно бързото възстановяване от резките понижения в отделни пазари като балтийските като цяло се изчерпва.
Остават обаче причини за притеснение. През първото тримесечие жилищните цени са нараснали спрямо предходното в 12 страни (след корекция спрямо инфлацията) и са се понижили в 27.
Дали това е сезонно явление? По-скоро не. През първото тримесечие на 2010 г. жилищните цени се повишиха в 20 страни и паднаха в 16.
Затова тези понижения са обезпокоителни в известна степен. С ускоряването на инфлацията и повишаването на лихвите ситуацията надали ще се подобри.
За България отчетеното от GPG понижение на цените през първото тримесечие спрямо предходното е 4,4%, като то също е сред най-големите в проучването. По-голям тримесечен спад е отчетен само в Тайланд (-4,6%). Тези данни също са коригирани спрямо инфлацията.
Още за жилищните пазари в Европа