IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Турция поиска намаление на цената на газа от Газпром

Страната може да използва "Южен поток" като "коз" при преговорите

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Турция поиска от Газпром намаление на цената на природния газ за страната, пише РБК daily.

Страната получава газ от Русия по две дългосрочни споразумения, всяко за по 8 млрд. куб. м годишно.

Едното е до 2022 г. Другото обаче изтича догодина и в момента се водят преговори за продължаването му.

Новото споразумение трябва да се подпише до края на август, но "по всичко личи, че преговорният процес ще се забави и посоченият срок ще бъде удължен“.

“Руската страна не е дала индикации, че е готова на отстъпки“, е коментирал министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз.

По думите му, за последните 29 месеца Газпром е повишил цената на газа за Турция с 39%, като последното повишение – с 50 долара/1000 куб. м – е от началото на август.

За миналата година южната ни съседка е купила от руската компания 18 млрд. куб. м природен газ (За сравнение, годишното потребление на газ в България е около 3 млрд. куб. м).

От закупеното 8 млрд. куб. м са доставени по газопровода "Син поток“, а 10 млрд. куб. м – по транзитния газопровод през Украйна, по който газ получава и България.

"Да се говори, че Газпром повишава или понижава цените за някоя страна е напълно некоректно. Измененията на цените на газа за даден период са предсказуем резултат от прилагането на определена формула, която е свързана с цените на нефтопродуктите“, коментира пред изданието източник от "Газпром експорт“.

За разлика от европейските партньори на Газпром, които също искат отстъпки при цените на газа (Eni и E.ON), Турция държи в ръцете си "козове", коментират руски анализатори.

Анкара е стратегически партньор на компанията по газопровода „Южен поток“, който ще минава и през територията на България и е важен проект за Русия.

По план тръбата с капацитет 63 млрд. куб. м годишно трябва да минава през турската акватория на Черно море. Окончателно разрешение за това обаче южната ни съседка все още не е дала.

Някои анализатори предполагат, че този въпрос може да бъде използван от Турция за „шантаж“ при преговорите с Газпром за продължаването на споразумението за доставки на газ в частта му за цените.

Според други анализатори, и Русия, и Турция са заинтересовани от развитието на отношенията им в областта на енергетиката и до блокиране на „Южен поток“ няма да се стигне.

Още за световната икономика четете в Investor.bg.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата