В доклада за глобалната конкурентоспособност (The Global Competitiveness Report 2011-2012), който проучва 142 икономики в света, България отстъпва с три позиции в общото класиране и минава от 71-во на 74-то място.
Това съобщиха за БТА от пресцентъра на Центъра за икономическо развитие, който е партньор на Световния икономически форум в България.
Анализаторите обясняват причините за отстъплението с известно влошаване на показателите за ефективност на стоковите пазари, технологична готовност и степен на развитие на бизнеса, а също състояние на инфраструктурата и прилагане на иновативност в икономиката.
Наред с проблемите, в доклада е отчетено и подобрение в работата на държавнните институции, състоянието на финансовия пазар, ефективността на пазара на труда, образованието и професионалната квалификация.
И в последното издание на доклада, като най-конкурентоспособна в глобален план е посочена икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. САЩ отстъпват от 4-то на 5-то място.
В първата десетка по конкурентоспособност се подреждат държавите от Европейския съюз (ЕС) Швеция (3-то място), Германия (6-то), Холандия (7-мо), Дания (8-мо), Великобритания (10-то). На 9-то място по конкурентоспособност е икономиката на Япония.
Дълго време България беше последна сред държавите от съюза, но сега зад нас остава Румъния, която отстъпва по конкурентоспособност с 10 позиции от 67-ма на 77-ма позиция.
Прави впечатление, че през последните години конкурентоспособността на американската икономика се влошава, а тази на страните от ЕС се запазва на постоянно ниво. С бързи темпове нараства конкурентоспособността на Китай, се посочва в анализа.
Поради негативните резултати от икономическата криза през тази година някои държави от ЕС отстъпват назад в класирането. Заради дълговата криза и проблемите на пазара на труда Гърция се срива в класирането и вече е на 90-та позиция.
Още новини за икономика и политика четете в Investor.bg