Седемте държави членки на Европейския съюз (ЕС), които се присъединиха към Общността в периода 2004 – 2007 г., изразяват загриженост заради задължението им да приемат еврото съгласно договорите им за присъединяване.
Вероятно в тези страни, сред които е и България, ще се проведе референдум с оглед промяна на условията по договорите, пише електронното издание EurActiv.com.
Освен България, в списъка с новите държави членки на ЕС са Чехия, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Румъния.
Словения, Малта, Кипър, Словакия и Естония, които също се присъединиха към Еврообщността в периода 2004 – 2007 г., вече приеха единната валута.
Според седемте държави обаче еврозоната ще се превърне в много различен съюз, който ще наложи все по-голяма фискална, икономическа и политическа конвергенция.
Преди дълговата криза да обхване европейския валутен съюз, някои от новоприсъединените държави бяха близо до изпълнението на Маастрихтските критерии за влизане във валутното обединение на Европа. Полша и България, например, имаха амбициозни планове за бързо приемане на единната валута.
Напоследък обаче полски дипломати нееднократно заявиха, че страната им се е отказала от плановете за бързо влизане в еврозоната, докато не стане ясно какво ще е бъдещето на единната европейска валута.
Наскоро чешкият президент Вацлав Клаус, известен като един от най-големите евроскептици, каза, че валутното обединение на Стария континент е „провал“ и че неговата страна би трябвало да потърси изход от задължението да приеме еврото.
Още икономически новини от Европа четете в Investor.bg.