1/3 от българите нямат заделени дори 1000 лв. за непредвидени разходи, показва проучване на ING Пенсионно осигуряване и ING Животозастраховане сред 426 души.
Финансовото планиране е само планиране на семейния бюджет, смятат 71% от запитаните.
56% от хората отговарят вярно на 7-9 от 13 зададени въпроса в анкета за определяне на финансовата грамотност, но при предварителния разговор почти всички заявяват, че ще се справят с въпросите.
Само 4% от запитаните са предвидили в бюджета си заделяне на редовни спестявания. Според Николай Стойков, изпълнителен директор на ING Пенсионно осигуряване и ING Животозастраховане, част от останалите също спестяват, но непланирано.
55% от анкетираните имат заем, а 25% не успяват да се вместят в текущите си разходи. Мнозина нямат алтернатива и ако доходите им спаднат с 20%, ще трябва да си намерят допълнителна работа.
Според изследването на ING битува мнението, че държавата не може да осигури социалната сигурност от люлката до гроба.
Новото е, че спестяването не е такава добродетел, както в миналото. Разчита се на лесния кредит при решаване на текущи финансови проблеми, което увеличава рисковете за бюджета на домакинствата.
13-те въпроса са разпределени в четири групи, а именно финансово бъдеще, спестявания, инвестиции и жилище.
Все пак колко трудни са били въпросите? С цел да прецените лично, редакцията на Investor.bg публикува и въпросите, на които са отговаряли 426 българи, а самото изследване е проведено с общо 5000 души в цял свят.
Вижте ги тук