Банки от еврозоната трябва да продават активи в Цeнтрална и Източна Европа, като България е от застрашените. Потенциално чужди финансови институции може да се освободят от активи, равняващи се на 3,5% от БВП на България, или 1,4 млрд. лв., показва анализ на Nomura.
Какво мислят по въпроса българските експерти, попита Investor.bg.
Камен Колчев, изпълнителен директор на Елана финансов холдинг:
Да оставим на страна апокалиптичните сценарии. Звучат добре като заглавие, а и вероятно така се четат повече, но според мен атмосферата е достатъчно нагнетена, за да я пълним допълнително с глупости. Много „обичам“, когато младши анализатори, седящи в кабинети в някой от световните финансови центрове, които през живота си не са помирисвали България (а в някои случаи и Европа), започнат да дават акъл, базиран на теоретичните им познания.
Книжните знания са важни, но без пречупване през реалността остават във въздуха. Няма как, а и никой не си го мисли, да се изтеглят „всички“ депозити на чужди финансови институции в нашите банки.
Според мен гръцката криза може да доведе до един неочаквано добър ефект за българската банкова система – гръцките банки ще бъдат принудени да набират капитал, не могат да наберат такъв в Гърция, което означава че в тези банки ще влязат външни (надявам се европейски или американски) инвеститори и ще поемат контрола. Много добре. Другият вариант, който се обсъжда – за да наберат средства, гръцките банки продават клоновата си мрежа в Централна и Източна Европа на големи европейски или американски банки – също много добре за нас. И в двата случая това ще доведе до възможности за повече ресурс, а не до изтегляне на досегашния.
Георги Ангелов – главен експерт в Институт Отворено общество:
Много често мнението на западните инвестиционни банки за Източна Европа е доста повърхностно и неслучайно много от пророкуванията не се сбъднаха (още помним как година преди кризата Данске банк обяви Унгария за най-стабилната страна в региона - а тя фалира първа; още помним как се прогнозираше, че валутните резерви на България и Естония ще свършат за седмици, а те въобще не са намелели години след началото на кризата; да припомням ли и твърденията от 2009 година, че Източна Европа ще доведе до крах на ЕС - а се случи точно обратното, западни страни фалираха и тежат на еврозоната).
Въобще, трябва да се внимава, за да се различат задълбочените анализи от повърхностните подмятания, които не носят никакво знание.
По този повод, все пак да не забравяме, че Nomura - Европа преди няколко години носеше друго име, а именно Lehman Brothers - Европа. Това, че са си сменили името не гарантира, че същите хора са станали по-задълбочени. Тепърва трябва да се доказват.
Целият анализ четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.