Министърът на околната среда и водите Нона Караджова разписа вече одобрения от висшия експертен съвет на ведомството доклад за въздействие върху околната среда на златодобива край Ада Тепе, изработен след неколкократни поправки от канадската компания Дънди Прешъс Металс.
Това обяви министър Караджова по повод дълго оспорвания от обществеността в Крумовград инвестиционен проект.
Караджова поясни, че след като подробно се е запознала с детайлите на доклада е съгласна с направените в него изводи.
„Знаете че съм експерт в тази област и след като установих, че инвеститорът се е съобразил с всички наши изисквания и че добивът няма да доведе до нарушаване на водните ресурси в областта, разписах доклада“, мотивира се Караджова.
Министърът припомни, че местната общественост и еколозите са в първото да оспорват решението на екологичния съвет.
Борбата на природозащитните организации за реализацията на чуждия проект продължава повече от четири години.
Основната площадка, на която ще се реализира инвестиционното предложение, е разположена на около един километър от река Крумовица.
Освен открития рудник върху терена ще бъдат разположени обогатителната фабрика, табан за рудата, инсталация за съхранение на минни отпадъци и депо за почвени материали, пътища и други обекти.
Добивът от Ада тепе е с очакван експлоатационен период около 9 години при годишно производство на 850 хил. т руда
Дънди се отказа от първоначалния си проект златото край край Ада Тепе да се извлича с цианидна технология, и вместо това се съгласи да използва по-ниско ефективната, но по-безопасна за околната среда водна технология.
Dundee Precious Metals Inc. е базирана в Канада минна компания, която освен златната мината край Челопеч и проекта за добив на злато край Крумовград, притежава мина в Армения и металургичен завод в Намибия. Компанията извършва и проучвания на територията на Сърбия.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.