IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Годишният доход в страните с предимно свободна икономика е $12,8 хил.

От 2005 г. България влиза в групата на тези страни

Годишният доход в страните с предимно свободна икономика е $12,8 хил.

Съществува директна връзка между свободната пазарна икономика, растежът на БВП и жизненият стандарт на населението, като се наблюдава пряка зависимост между страните, изкачващи се значително в класацията по икономическа свобода и ръстовете им, които значително изпреварват средния ръст на световната икономика. Това заяви на пресконференция авторът на книгата “Индекс на икономическа свобода през 2005 г.” Марк Майлс.

За сравнение, средният годишен доход в страните с изцяло свободна икономика е 29 219 долара, докато в тези с предимно свободна икономика, където от тази година попада и нашата страна, е 12 839 долара на година.

Силно надолу са средните доходи в страните с предимно несвободна икономика и с изцяло несвободна икономика, като нивата им са съответно 3 737 долара и 3 393 долара на година.

България е направила важна крачка, преминавайки от групата на страните с предимно несвободна пазарна икономика към тези с предимно развита, което отваря прозорец от възможности пред страната”, каза Майлс.

Класацията се извършва чрез Индекса за икономическа свобода на американската фондация Херитидж и в. "Уолстрийт джърнъл" и обхваща 155 държави.

Класирането на страните по свободна икономика обхваща общо 10 критерия – търговска политика, фискална политика, правителствена намеса, монетарна политика, парични потоци и чуждестранни инвестиции, банки и финанси, инфлация, права върху частна собственост, регулационни и лицензионни режими и неформален пазар.

Въз основа на тези критерии България зае 52-ро място в световната класация за икономическа свобода за 2005 г., след като през миналата година страната ни бе класирана на 78-о място.

За изкачването на страната ни в класацията за свободна икономика съдействат основно фактори, като стабилната фискална политика и стабилизирането на националната ни валута и инфлацията в годините от 2002 г. насам, както и предприетото силно намаляване на данъчната тежест в страната ни.

По размер на корпоративните данъци страната ни заемаше 21 място сред страните с най-ниски данъци, като от началото на тази година той бе намален за пореден път до 15%.

Това ни нарежда сред страните с най-ниски корпоративни данъци в Европа, като с подобна данъчна ставка за бизнеса са страните Литва и Латвия, в Ирландия е 12.5%, а в Естония е 0%.

Първото място в подреждането заема Хонконг, като бившата британска колония за 11-та поредна година оглавява класацията като страната с най-свободната в света икономика.

Марк Майлс отбеляза, че съществува пряка връзка между ниските ставка на корпоративните данъци и растежа на БВП, като не случайно Естония и Ирландия са сред страните с най-високи ръстове на БВП през 2004 г., съответно от 6.6 и 6.4%.

Това, което пречи на България да продължи да се изкачва по стълбичката на страните със свободна икономика, е основно корупцията. Макар и да се правят положителни стъпки в тази насока усилията трябва да продължат, както и реформата в съдебната ни система, заяви Майлс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата