През януари следващата година на България предстои плащане по външния дълг в размер на 1,7 млрд. лв. Това повдига въпросът откъде могат да бъдат набавени тези средства, особено с оглед стопяването на фискалния резерв до 4 млрд. лв.
Управляващите започнаха да говорят за необходимостта от емитиране на държавен дълг или за вероятността от още по-голямо намаляване на фискалния резерв и в частност на Сребърния фонд. А както е известно, последният е създаден да акумулира средства, с които да подкрепя пенсионната система.
Investor.bg потърси водещи икономисти за коментар как страната ни може да намери необходимата сума.
Според Лъчезар Богданов от Industry Watch плащането на външен дълг с пари от Сребърния фонд би било пагубно за него. Причината за това е, че неговото съществуване би изгубило смисъл – вместо да подкрепя пенсионната система, той би бил похарчен.
Специалистът посочва, че би било редно да се потърси взимане на нов заем, с който да се набави необходимата сума. Богданов предлага да се емитира както външен, така и вътрешен дълг.
При сегашната ситуация обаче е по-добре да се вземе в по-голямата си част външен дълг, защото при вътрешния се „изсмуква“ ликвидност от банките, смята анализатирът.
Важно е да се вземе правилно решение кога именно да се излезе на пазарите за привличане на средства, коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Идеите на Ганев, както и на Андрей Пръмов, може да видите в анкетата на Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.