Под въпрос е успешното осъществяване на програмата за саниране с европейски пари в три от регионите на страната.
За да се задейства реално процесът по обновяването на жилищата, задължително условие е във всеки от седемте региони за планиране да има проектен мениджър и фирма за техническо и енергийно обследване.
В петък стана ясно, че в Северозападния регион няма желаещи да подпомагат сдруженията на собствениците да кандидатстват по програмата с организацията и документацията по обновяването на блоковете. Днес пък се изясни, че нито една фирма не е проявила интерес да обследва многофамилните жилищни сгради и да изготвя технически паспорти в Северния централен район и Югоизточния район на България.
Отделно все още се чака да бъде одобрено проектното предложение, което беше изпратено в Брюксел през януари. Оценката на Еврокомисията трябваше да пристигне до края на март.
Като цяло интересът към участие в двете обществени поръчки на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) – за проектни мениджъри и за техническо и енергийно обследване, беше слаб.
В четвъртък предстои да бъдат отворени офертите за реклама на обновяването на жилищните сгради с европейски средства. Предстои да видим какъв ще е интересът към това перо на проекта, което ще глътне близо половин милион лева.
Няколко са причините за липсата на интерес към иначе шумно афишираната програма като възможност да се обнови остарелия жилищен фонд в страната и същевременно да се осигури свеж финансов ресурс за затруднените строителни фирми.
От една страна това са неясните параметри и обхват на работата на компаниите, които се занимават с обследване. От друга страна програмата покрива 50% от разходите по санирането, което означава, че домакинствата, които се включат, ще трябва да осигурят другата половина от парите в условията на кредитен вакуум.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.