Компанията-инвеститор в мола The Strand в Бургас ZBS е подала оплакване до Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) заради политиката на банката при финансирането на мол проекти в България, съобщиха на пресконференция управителите на компанията.
Според Дейвид Кауърд, съуправител на българо-британския инвеститор, ЕБВР е приложила „двойни стандарти” и не се е съобразила със собствената си политика за финансиране на проекти в България.
Кауърд посочи, че в стратегията на банката за развитие е записано, че ще се подкрепя местния български бизнес с фокус върху подобряване на модернизацията и оттам – на конкурентоспособността на икономиката.
По думите му обаче ЕБВР инвестира в големи търговски проекти в Източна Европа предимно чрез компанията GTC, която е инвеститор в два мола в Стара Загора и Бургас, и това е причината да е отказала финансиране за проекта на ZBS.
Разговорите между банката и инвеститора
За първи път компанията е потърсила помощ от ЕБВР за реализацията на проекта си през 2008 г., уточни Дейвид Кауърд. През същата година проектът на ZBS е представен като един от 10-те най-иновативни търговски центрове на бъдещето на международно изложение за имоти.
Инвеститорът обаче получава отказ от ЕБВР с мотива, че търговският сектор е извън стратегията за инвестиции на банката за развитие в България.
Месеци по-късно финансовата институция е отпуснала финансиране за изграждането на мола на GTC в Стара Загора, посочи Кауърд. Следва и още една инвестиция – в строителството на мол в Бургас, също с инвеститор GTC, допълни той.
Банката е инвестирала общо 97 млн. евро в търговските центрове на GTC у нас, допълни той.
ZBS са потърсили ЕБВР и втори път, но от банката са посочили, че не могат да отпуснат заем за строителството на The Strand, тъй като инвеститорът търси заем над 50% от стойността на проекта.
Кауърд обаче представи данни, според които ЕБВР е отпуснала заеми за изграждането на двата мола на GTC за над 100% от стойността на проектите.
Съуправителят на ZBS посочи, че цената и на двата проекта ще бъде платена от местните търговци чрез високите наемни нива.
Дейвид Кауърд обясни, че ЕБВР има отлични инвестиции в България в сферата на енергетиката, енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Той посочи обаче, че е необходимо да се поведе дискусия как средствата на банката да бъдат насочени към малките и средни предприятия в България, така че да бъде изпълнена нейната стратегията и да се подобри конкурентоспособността на българския бизнес и икономика.
Кауърд настоя, че малките и средни инвеститори трябва да бъдат третирани от ЕБВР равностойно на големите международни инвеститори.
Той допълни, че в крайна сметка Корпоративна търговска банка е осигурила финансиране за изграждането на проекта, а изпълнител на строителството е бургаска фирма.
Още новини за пазара на имоти четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.