Пиратското копиране на американски продукти е довело през 2004 г. до загуби от 13,4 млрд. долара за базираните в САЩ компании, съобщават от Международната организация на интелектуалната собственост, включваща 1 500 компании.
За загубите са отговорни основно 67 страни, в които е засечено фалшифициране на марки и които не се борят достатъчно ефективно с този проблем.
На световно ниво, включвайки САЩ, загубите възлизат на между 25 и 30 млрд. долара, без обаче в това число да се включват загубите от пиратско копиране в интернет, които все още не са изчислени, уточняват от организацията.
"Проблемът с пиратството в Русия е сред най-сериозните в световен мащаб", според организацията.
Пиратството присъства в над 80% от секторите, в които важат правилата за интелектуалната собственост в Русия през миналата година, което води до загуби над 1,7 млрд. долара.
Междувременно Пакистан също се очаква да фигурира до Русия начело в листата на Вашингтон за страните, които трябва да бъдат стриктно наблюдавани и санкционирани, добавят от организацията, допълвайки, че трябва да бъде повишено и вниманието към Украйна.
По-специално внимание тази година трябва да се обърне и на други страни, без да им се налагат търговски санкции. Сред тях е и България, а останалите са Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Доминиканската република, Египет, Индия, Индонезия, Кувейт, Ливан, Филипините, Южна Корея и Тайланд.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.