Планира се от съоръжението да остане западния ръкав от българо-турската граница до Австрия, като преносът на синьо гориво до началото на тръбопровода ще става или по съществуващата инфраструктура, или по някой от другите проекти, които също ще пренасят азерски газ.
Първоначалният проект на “Набуко” предвиждаше изграждането на газопровод с дължина близо 4 хил. км и капацитет 30 млрд. куб. м природен газ на година. Критиците на проекта обаче предупредиха, че цената му – 12 млрд. долара, е твърде висока, а наличните количества синьо гориво – недостатъчни за запълването на капацитета на съоръжението.
“Убедени сме, че консорциумът “Набуко” е отправил конкурентно и печелившо предложение към консорциума “Шах Дениз ІІ”, коментира Райнхард Мичек, управляващ директор на Nabucco Gas Pipeline International.
Турция вече изрази подкрепата си за изграждането само на западния ръкав на “Набуко”. В края на 2011 г. Анкара и Баку се споразумяха за Трансанадолския газопровод (ТАНАП), след което Турция оттегли подкрепата си за първоначалния проект на “Набуко”.
Още икономически новини от света четете в Investor.bg Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.