В годишния си кредитен доклад за България международната рейтингова агенция Moody's отбелязва, че дългосрочният рейтинг на страната на ниво Baa2 и стабилната перспектива отразяват умерени нива на икономическа и институционална сила, както и висока финансова стабилност на правителството, което допринася и за умерената податливост на страната към непредвидени рискове, се посочва в съобщение на агенцията, публикувано на официалния й уебсайт.
Докладът на Moody's представлява годишно осъвременяване за пазарите и не е рейтингово действие, добавят оттам.
Агенцията определя рейтинга на страната чрез оценяването й въз основа на 4 ключови фактора – икономическа сила, институционална сила, финансова сила на правителството и податливост на непредвидени рискове, както и на взаимовръзките между тях.
Умерената оценка за икономическа сила отразява икономика със среден размер от приблизително 54 млрд. долара и средни приходи, които се намират по средата на приходите в световен план, плюс нарастване на диверсификацията на икономическата активност.
Вследствие на това концентрацията на износа, базиращ се на природните ресурси, намалява, което би трябвало да увеличи стабилността на икономиката и да понижи нейната цикличност.
Макар че структурните реформи, предприети за получаване на членство в Европейския съюз, плюс силните преки чуждестранни инвестиции и други вливания на капитал да доведоха до бърз ръст на приходите през годините преди световната финансова криза от 2008-2009 г., благосъстояние е под 50% от средното за еврозоната.
Националната програма за реформи на правителството си поставя амбициозната цел за повишаване на стандарта на живот в България до 60% от средния в еврозоната до 2020 г.
Moody`s оценява институционалната сила на България като умерена, тъй като нейният капацитет бе подсилен в процеса на присъединяване към ЕС, а рамката на макроикономическата политика на страната бе ясно предвидима за известно време.
Въпреки това ефективността на българското правителство и особено върховенството на закона сочат по-скоро нисък резултат в международните проучвания, проведени от Световната банка, заради необходимостта от допълнителни мерки за борба с корупцията.
Международната рейтингова агенция оценява финансовата сила на правителството като висока въз основа на здравите финанси при ниско ниво на дълга спрямо останалите държави-членки на еврозоната.
Държавният дефицит се сви до 2,1% от брутния вътрешен продукт през 2011 г. от 3,1% през 2010 г. - тенденция, която увеличава доверието на пазара въпреки усилването на дълговата криза в еврозоната в края на миналата година и интеграцията на българската и гръцката икономики и банкови системи.
Правителството очаква през тази година бюджетният дефицит да се понижи до 1,6% от брутния вътрешен продукт, докато прогнозата на Moody's е за около 2%. Това отклонение до голяма степен отразява по-песимистични допускания на агенцията по отношение на икономическия растеж - според Moody's икономиката ще нарасне с 0,9%, докато правителството очаква ръстът да достигне 1,4%.
В началото на месеца Европейската комисия рязко снижи очакванията си за БВП на България през 2012 г. до едва 0,5% ръст, спрямо есенната прогноза за ръст от 2,3%. За 2013 г. ЕК очаква ръст от 1,9%.
В средата на април Международният валутен фонд (МВФ) също понижи очакванията си за икономическия растеж на България. От фонда очакват през тази година БВП да се повиши с 0,8%, а през следващата – с 1,5%.
От агенцията не са толкова оптимистично настроени както правителството, като се има предвид все още високата безработица, анемичният ръст на индустриалното производство (което ще сдържа повишаването в приходите от свързаните с потреблението данъци, доходите на домакинствата и печалбите на компаниите) и тъй като търсенето на вносни стоки изглежда ще остане потиснато, ограничавайки ръста в свързаните с вноса приходи.
Податливостта на случаен риск се оценява от агенцията като умерена, което до голяма степен отразява широката евроизация на икономиката, значителното присъствие на притежавани от гръцки компании финансови институции в банковата система, високият външен дълг и слабата вътрешна ликвидност, която включва рискове при много слабо вероятната промяна на режима на валутен борд.
Още икономически новини от България четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.