Макроикономическите показатели в България почти изцяло са силно положителни, но има един показател, от чието състояние не сме доволни, и който единствен предизвиква известно безпокойство в МВФ и инвеститорите - и това е дефицитът по текущата сметка на платежния баланс, каза министърът на финансите Милен Велчев в предаването "Седмицата" на Дарик радио, предаде БТА.
Финансовият министър припомни, че платежният баланс всъщност е разликата между това, което България произвежда като общество, като икономика, и това, което потребява. "Потребяваме повече стоки и услуги от това, което произвеждаме, и това означава, че изтича брутен вътрешен продукт от страната, изтича валута, и това се компенсира с обратния приход на валута под формата на чуждестранни инвестиции", посочи Велчев.
По думите му заедно с всички стандартни икономически мерки, които Министерството на финансите(МФ) предприема - като подобряване на икономическата среда, за да се привлекат инвеститори, и привличане на нови технологии, работи се и в по-различна посока - представяне на българското производство, на стоки и услуги, пред Европа и пред света.
Пътят е да увеличим износа на стоки и услуги и да повишим потреблението на стоки и услуги, произведени в България, отбеляза Велчев. По думите му по този начин ще се подобри платежният баланс, като се повиши потреблението; ще се повишат доходите на хората, приходите на хазната и стандартът на живот.
Финансовият министър каза, че следващата седмица МФ има намерение да обяви конкурс за основни послания под формата на лого, мото и на идеи за комуникационна кампания за стимулиране на българското производство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.