Индустриалните площи в България са на критичния минимум. Свободните площи са 5,2%, липсват и модерни сгради, които да задоволят търсенето.
Това коментира Владимир Гюрджиев, мениджър “Индустриални и логистични площи” във Forton International, партньор за България, Сърбия, Косово и Македония на Cushman&Wakefield (C&W), на семинар за журналисти, на който бяха представени тенденциите на пазара на бизнес имоти през третото тримесечие на годината.
Според Гюрджиев на пазара на индустриални площи (и производствени, и логистични) има място за навлизане на няколко инвеститори с цел спекулативно строителство. Строителният сектор обаче не е готов да поеме такъв риск. Затова и проектите, които се развиват в момента са т. нар. build-to-suit – строят се производствени и/или логистични сгради специално за нуждите на дадена компания.
Предлагането на подценени активи на българския пазар в момента е голяма, но клиентите не се интересуват от тях, защото в по-голямата им част това са стари площи, които имат нужда от сериозен ремонт и преустройство. Същевременно има запитвания от сериозни производствени компании, които искат да навлязат на българския пазар.
В тази връзка Владимир Гюрджиев каза, че се очакват още няколко големи сделки до края на годината. Освен това се очаква започването на два големи проекта. Единият е до Пловдив и е с площ около 200 хил. кв. м, като има един ключов наемател. Другият е до София и е изцяло спекулативен проект, който в последствие ще търси клиенти.
В момента българският пазар на производствени и логистични площи се движи основно от гръцките компании, които изнасят дейността си у нас, посочи Гюрджиев.
Гръцки производител на соларни панели например е купил фабриката на Миролио край Елин Пелин и предстои да я обнови за собствените си нужди.
През третото тримесечие на годината на българския пазар са се появили нови 15 300 кв.м логистични площи, показват данните на Forton. Така общата складова площ в региона на София достигна 686 000 кв.м.
Най-активни в сегмента на индустриалните и логистични площи, освен гръцките компании, са производителите на резервни части и електроника за автомобили, които търсят бази в Източна Европа с цел оптимизиране на разходите.
Средните наемни нива на индустриалните площи край столицата са паднали с 25 евроцента на годишна база и към момента среден наем на квадратен метър складова площ месечно е 3,5 евро. Нивата на доходност също са отбелязали лек спад и в момента са 11,75% при 12,5% година по-рано, отбелязват още от компанията.
Наблюдава се постепенно и постоянно запълване на свободните клас А и Б индустриални площи. Според тях логистичният сектор е в очакване на инфраструктурни подобрения, които ще отключат потенциала на България като стратегическа дестинация за индустриален бизнес.
Още новини за пазара на имоти четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.