IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

България започва да изпъква в погледа на инвеститорите

Кирил Сакскобургготски: Козовете на страната са финансовата стабилност и контактите с Турция

България започва да изпъква в погледа на инвеститорите

„България започва да печели внимание в европейски мащаб“, коментира финансистът Кирил Сакскобургготски от студиото на Bloomberg в Лондон в специално интервю за Bulgaria On Air.

„През последните няколко години кризата измести центъра на тежестта към страни с нисък дълг и финансова дисциплина, каквато България успява да поддържа", обяснява Сакскобургготски, който заема ръководна позиция в базираната в Лондон компания за управление на активи GLG Partners. Определено печели почва под краката си спрямо други страни в периферията.

„Днес България изпъква като страна не само в добро финансово състояние, но и с квалифицирана, трудолюбива, владееща чужди езици работна ръка“, смята още Сакскобургготски. „Така че от международна гледна точка страната е интересна дестинация“.

Според родения през1964 г. Кирил Сакскобургготски, който е вторият син на последния български цар и бивш министър-председател Симеон  Сакскобургготски, не трябва да се пренебрегва и важността на ниската данъчна политика. „Точно държавите с по-голяма инфлация, които са и в по-трудна финансова ситуация, сега са принудени да увеличават данъците. Това ще даде възможност на България да изпъкне като дестинация с опростена и ниска данъчна политика. Така че, ако в миналото това не ни е помогнало много, то ще ни помогне в бъдеще“.

„Друго предимство, което има България и което Европа още не е напълно осъзнала, е близостта до Турция и важността на Турция за пазарите в Централна Азия. България би могла да се превърне в моста на Европа към тези пазари", смята принц Кирил.

Основният проблем на България и това, по което трябва да работи всяко следващо правителство, е разпознаваемостта ѝ в международен план. „Вече има добри опити в това отношение, но има и какво още да се направи – разпознаваемостта е нещо, над което всяко бъдещо правителство трябва да работи“.

По думите на финансиста чуждите компании, които са инвестирали в страната ни, се оплакват най-често от голямата бюрокрация. „Така, както данъчната политика е благоприятна, пречките са в бюрокрацията и административните процедури. Това може да се промени и винаги е важно. Има нужда и от подобрения в инфраструктурата, разбира се, но това се променя – очевидно е, че страната инвестира в това“.

"България трябва да подобри надеждността в доставките на продукцията, и по-специално в областта на земеделието. Тук страната е в привилегирована позиция, но все още недобре представена. Виждам освен това възможностите в малките производствени капацитети. Могат да се построят такива заводи за 5-10 млн. евро, които не са някакви огромни индустриални проекти, а по-скоро продуктово ориентирани съоръжения“.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата