Китай изпревари САЩ като потребител на редица стоки, като материали, енергия, стомана, индустриални стоки, храна и мобилни телефони и се счита за най-големият световен потребител, изоставайки от САЩ единствено по брой на автомобили, потребление на петрол и средно потребление на човек от населението.
Така например Китай вече изпреварва САЩ при много от потребителските стоки, като броят на телевизорите в страната е 1.5 пъти повече от тези в САЩ, а на мобилните телефони 1.67 пъти повече.
Значително изостава обаче Китай по брой на автомобилите, които са едва 10% от тези в най-голямата световна икономика. Броят на моторните превозни срадства в Китай е едва 24 млн. срещу 226 млн. в САЩ.
Анализатори коментират, че във връзка с малкия брой на автомобилите страната изостава сериозно и в потреблението на петрола, което оставя възможността отворена с нарастването на броя на автомобилите в страната да расте и потребленито на петрол.
Населението на Китай, което е около 1.3 млрд., е изразходвало 64 млн. тона месо през 2004 г. в сравнение със САЩ, където население от 297 млн. души е употребило 38 млн. тона месо.
Модернизацията на Китай е свързана с използването на стомана, което води и до рекордното потребление на суровината в страната, заради което от 2003 г. Китай е безспорен лидер в тази област.
Безпрецедентният икономически растеж на Китай, подпомогнат от все повечето чуждестранни инвестиции и развиващите се технологии, ще изпревари САЩ след 2020 г., прогнозира наскоро университетският американски учен Одед Шенкар.
За повечето анализатори това явление ще стане факт не по-рано от 2040 и дори 2050 г., но професорът уточни, че изгражда хипотезата си на базата на покупателните способности на населението, а не на обичайните данни за икономически растеж и производство.