IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Около 400 лева струва регистрирането на марка за един клас стоки

Марката се издава за срок от 10 години и при подновяването й се заплаща такса от 250 лева

Около 400 лева струва регистрирането на марка за един клас стоки

Около 400 лева струва регистрирането на марка за един клас стоки в България, което е значително по-евтино в сравнение със страните от ЕС и Русия, съобщи за БТА директорът на дирекция "Марки и географски означения" към Патентното ведомство Добринка Добрева.

За регистрирането на всеки клас стоки допълнително се заплащат по 20 лева, а за разглеждане на жалба по отказ за регистрация - 150 лева.

Марката се издава за срок от 10 години и при подновяването й се заплаща такса от 250 лева. Правата върху дадена марка може да се подновяват безброй пъти след изтичане на 10-годишния срок, но ако в 5-годишен срок марката не се използва всяко лице може да подаде искане за така наречената отмяна на марката поради неизползване, информира Патентно ведомство. Може да бъде поискано и заличаване на вече регистрирана марка поради неправомерната й регистрация.

Съществуват специални марки - колективна и сертификатна, регистрирането на които струва около 700 лева. Колективната марка е знак, притежание на сдружение, който се използува съгласно правила, приети от сдружението и представени в писмена форма при регистрацията на марката, а сертификатната марка удостоверява състава, начина на изработване, качеството и други характеристики на стоки или услуги, произвеждани или предлагани под контрола на притежателя на марката. За подновяване на сертификатни и колективни марки се заплаща 500 лева.

Таксата за разглеждане на искания за заличаване е 250 лева или 400 за колективни и сертификатни марки, а за отмяна съответно 250 и 400 лева.

Марките играят важна роля в макроикономически план, тъй като позволяват определянето на произхода на продуктите и на технологиите и по този начин увеличават отговорностите на производителите спрямо потребителите, подчертават експертите от Патентно ведомство.

Всяка заявка за регистрация на марка, след проверка за формалните изисквания, се публикува в официалния бюлетин на Патентното ведомство,така че обществеността да може да упражни контрол. В двумесечен срок от датата на публикацията всяко лице, което се почувства засегнато от регистрирането на дадена марка, може да подаде възражение в Патентното ведомство.

Освен регистрация на марка, чието действие е за територията на България, е възможна и регистрация с действие в други страни по реда на Мадридската спогодба и Протокола към нея. Международната регистрация създава благоприятни условия за бърза и сравнително евтина закрила на марките в чужбина, подчерта Добринка Добрева.

Заявки за международните регистрации на марки се подават чрез посредничеството на Патентното ведомство. Регистрационната такса за 10 години е 653 швейцарски франка, когато марката е в черно бяло изображение, и 903 франка, когато е цветна. Добавъчна такса от 73 франка се заплаща за всеки клас и за всяка посочена страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата