IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Парите са стимул за близо 30% от служителите в малки и средни фирми

Повече от 100 собственици и управители на малки и средни предприятия в България от различни браншове се обединиха около инициативата "Ценности, Реализация, Бизнес"

Парите са стимул за близо 30% от служителите в малки и средни фирми

Повече от 100 собственици и управители на малки и средни предприятия в България от различни браншове се обединиха около инициативата "Ценности, Реализация, Бизнес", представена на среща днес от Виржиния Димитрова, изпълнителен директор на консултантската компания "Дикон".

Инициативата се основава на принципа, че човешкият капитал е богатството на всяка компания и е насочена към подобряване на мениджмънта във фирмите, както и към подкрепа на адаптацията на служителите във фирмите.

Работниците и служителите в малките и средни предприятия у нас предпочитат не само парите като начин за поощряване, сочи национално изследване на консултантската компания. Проучването е направено сред 964 служители в малки и средни предприятия в

30 града в страната и е подготвено във връзка със създаването и прилагането на единни политики в управлението на човешките ресурси в малките и средни фирми у нас, уточняват от "Дикон".

В анкетата са участвали лица, предимно в активната трудова възраст - до 50 г., на различни позиции - изпълнители, специалисти и ръководители. 59,9 на сто от запитаните са с висше образование, 29.5 на сто - със средно, а с основно - само 0.2 процента. Все още студенти са 6,3 на сто, посочват от консултантската компания.

На въпрос дали са удовлетворени от заплащането, 26,1 на сто отговарят положително, по-скоро доволни са 45,5 на сто, а 26,1 на сто не са доволни от заплащането.

На въпрос за желаните стимули в работата само 29,1 процента от анкетираните са посочили парите, 19,1 на сто предпочитат повишението като награда за своите постижения. 17,3 на сто предпочитат да бъдат наградени с обучение извън страната, 11,3 процента желаят екскурзия, а 8,1 на сто биха се радвали на почивка за цялото семейство като награда от фирмата.

Според 37, 2 на сто от анкетираните настоящата им работа и длъжност съответства напълно на полученото образование, 39,9 процента смятат, че работата им частично съвпада с квалификацията им. За 16,1 процента настоящата им професия няма нищо общо с образованието им. 64.3 на сто от анкетираните твърдят, че имат нужда от допълнителна квалификация, за да изпълняват добре задълженията си.

Като причина да искат да напуснат настоящата си работа 13,89 на сто от анкетираните посочват недостатъчното заплащане, 9,68 процента - претовареност, липса на лично време и стрес, 8,93 процента - ограничена възможност за кариера и развитие, а 7,94 на сто - недобра организация и липса на яснота в задачите. Желание да напуснат поради неудовлетвореност от ръководството на компанията декларират 6.2 на сто от анкетираните, а 6 процента дават като причина чувство на недооцененост и неразбиране.

Анкетата показва, че предлаганите условия за работа в българските малки и средни предприятия са еднакви за двата пола - не се наблюдава разлика в отговорите на въпроса за удовлетвореността от условията на труд на запитаните мъже и жени. Сред проблемите, които биха искали да се решат, анкетираните служители изброяват подобряването на организацията на работа, дефиниране на ясни задачи, взаимоотношенията между персонала и средния ешелон ръководители, регламентиране на ангажираността в почивни и празнични дни, както и на работното време, отбелязват от "Дикон".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата