Таксите за регистрация не са актуализирани от 1999 г. насам, поясни Манев. Той съобщи, че Патентното ведомство прави анализи на заявителската активност по отрасли. До момента са регистрирани в Патентно ведомство 420 промишлени дизайни за територията на страната ни, допълни Манев. Регистрацията осигурява срок на защита 10 години, като това монополно право може да бъде подновявано още три пъти по 5 години.
Чрез Патентното ведомство българските производители могат да потърсят международна закрила за промишлените си дизайни. Това се осъществява съгласно Хагската спогодба за международна регистрация на промишлени дизайни. По този начин с една заявка може да бъде получено монополно право в 40-те страни-членки, ратифицирали спогодбата. Разходите за регистриране варират в зависимост от броя на дизайните и броя на страните, в които се търси закрила, обясни Костадин Манев.
Статистиката на Патентното ведомство за последните 6 години показва постоянно нарастване на броя на заявките. Наблюдава се и тенденция на увеличаващ се интерес към придобиване на монополно право на територията на България от чуждестранни собственици на промишлени дизайни, отбеляза Манев. Сред най-големите български притежатели на национални и международни регистрации на промишлени дизайни са "Арома" АД, "Ален мак" АД, "Винпром - Пещера".
Семинарът е организиран от Световната организация по интелектуална собственост, Патентното ведомство на България, УНСС, Националната асоциация по интелектуална собственост и Асоциацията на представителите по индустриална собственост.
Програмата на двудневния семинар предвижда подробно разясняване на предимствата на Женевския акт на Хагската спогодба за защита на промишления дизайн и процедурите по подаване на международна заявка. Обучението цели да се информират фирмите пред вид предстоящата подготовка на страната ни за присъединяването към този международен договор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.