Според председателя на ЕЦБ динамиката на дефицита по текущата сметка сочи, че е необходима по-голяма бдителност. Тази динамика се подхранва от засилените кредити към частния сектор и мерките, предприети от БНБ, включително и за ограничаване на кредитирането са оправдани, каза той.
Според Трише инфлацията е основна трудност по пътя към бъдещото членство в еврозоната и въвеждането на еврото. По думите му 6,5 на сто инфлация за 2005 г. е наистина висока и трябва да се направи още много, за да бъде тя напълно контролирана. Доказателство за това е нейната летливост - след като е била 3,4 на сто тя бележи спад до 2,3 на сто през 2003 г. и сега се качва отново. Фискалната политика, съчетана с ускоряване на структурните реформи ще играе ключова роля в усилията да се задържи инфлацията, смята Трише.
Според него по отношение на присъединяването към еврото основното правило е всяка страна да изпълни устойчиво заложените критерии, известни като критериите от Маастрихт.
Първият индикатор, че страната се справя, е докладът на Европейската комисия за 2005 г., който е като цяло положителен въпреки някои критики, каза Трише.
Той отбеляза, че въвеждането на валутния борд и последователността в провежданата политика през последните осем години са основните фактори за макроикономическата стабилност на България.
Жан-Клод Трише отбеляза, че критериите за конвергенция, залегнали в договорите за присъединяване, няма да се променят и да се добавят нови условия, но и съществуващите критерии няма да бъдат разхлабвани спрямо страните-кандидатки за членство в Европейския съюз.
На лекцията присъстваха вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, управителят на БНБ Иван Искров, министърът на финансите Пламен Орешарски и негови заместници, банкери, политици, икономисти и журналисти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.