На работна закуска, организирана от Министерството на правосъдието (МП) и Проекта за реформа в търговското право на Американската агенция за международно развитие (ААМР), бяха представени законодателните промени в регистрационния режим на търговците. Проектът на Закон за търговския регистър беше приет на първо четене от парламента на 1 март тази година.
Според Роуф по-добрият начин за намаляване на дефицита по текущата сметка е разширяване на предлагането, вместо ограничаване на търсенето. За целта трябва да се обърне внимание на начините, по които работи икономиката, отбеляза Роуф и подчерта, че промяната в търговската регистрация е една от мерките за подобряването им.
Промяната в търговската регистрация се прави в интерес на бизнеса, който има нужда от бърза и прозрачна регистрация, каза заместник-министърът на правосъдието Ана Караиванова. Тя отбеляза, че в 23 държави в Европа търговската регистрация се извършва от административни органи.
Удовлетворение от развитието на законопроекта и осигуряването на бързи, прозрачни и по-евтини регистрационни процедури за бизнеса изразиха и представители на БТПП и БСК.
Заместник-председателят на БТПП Цветан Симеонов изрази мнение, че всички събирани такси трябва да бъдат използвани само за нуждите на регистъра - за усъвършенстване на системата и обучение на работещите. Симеонов препоръча експертите да мислят и за подзаконовия акт, така че да не бъде пренаписан законът.
Според Майкъл Фриц, директор на мисията на ААМР, регистрационната реформа ще разшири възможностите за бизнес в България и ще подобри прозрачността на процеса. Това ще помогне за разрешаването на много други проблеми, сред които и корупцията, посочи Фриц.
С промените се предвижда въвеждането на единен идентификационен код на търговците, който няма да се промени за целия период на съществуването им. Очаква се достъп до регистъра да има чрез всяко териториално звено на Агенцията по вписванията към МП, както и безплатен достъп чрез Интернет. Търговската регистрация ще се извършва на едно място, като НАП и НОИ ще бъдат информирани за нея служебно, каза Димитър Цветанов, изпълнителен директор на Агенцията по вписванията.
От ВКС посочиха, че към проекта има много критики и са необходими подобрения между първото и второто му четене. Сред тях са липсата на контрол по целесъобразността на регистрацията и неясните отношения с регистрацията по БУЛСТАТ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.