Да бъде наложен таван на лихвите по бързите кредити, предлага Българската народна банка (БНБ).
“Трябва доста усилия да се хвърлят върху това как да изглежда схемата, по която да се определя максимална референтна лихва”, коментира подуправителят на БНБ и ръководител на управлението "Банков надзор" Цветан Гунев.
Той припомни, че финансовите дружества, които предоставят бързи кредити, не са на лицензионен режим към БНБ, а на регистрационен.
“Целта на надзора върху финансовите институции е те да бъдат достатъчно стабилни, за да не допринасят по косвен начин за влошаване на финансовото състояние на цялата система”, уточни Гунев.
Той допълни, че дори и дружествата, които отпускат бързи кредити, да преминат на лицензионен режим това едва ли ще се отрази на размера на лихвите им.
“Гражданите трябва да бъдат много внимателни, когато сключват такива сделки, това е основно в техни ръце”, смята подуправителят на БНБ.
“Ако говорим за това да не бъдат прекомерно високи лихвите, това би могло да стане с въвеждане на максимална референтна лихва или просто казано "таван на лихвите", добави Гунев.
По думите му, ако се стигне до подобна законова мярка, фирмите за бързи кредити, които определят лихвите си над тавана, ще могат да бъдат обвинявани в лихварство.
“В момента определение за лихварство не е дадено никъде в нашата нормативна уредба”, посочи Гунев.
“Лихварството е свързано не само с това да дадеш много висока лихва, но и да експлоатираш някакви качества у клиента, от които можеш да се възползваш”, коментира още той.
Още икономически новини в Investor.bg