Едва около 10 процента от всички фурни в цялата страна са готови за Европейския съюз. Ако не се отложи въвеждането на евроизискванията за това производство, по-голяма част от фурните ще загинат след 1 януари 2007 г. и има опасност хиляди хора да отидат на борсата за безработни, твърди първият зам.-председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и лидер на регионалния съюз в Русе Петър Миланов.
Той припомня, че само документацията, която трябва да закупят колегите му, за да преоборудват фурните си по договорените изисквания, струва 10 - 12 хил. лв. Освен товатрябват и много пари за преустройство на производствените помещения. Изискванията са да се направи отделен вход - изход, през който работещите да влизат в съблекалня и баня, а след това и в производственото помещение. Трябва да има миячно помещение за касите за хляб. Трябва да има и склад за чистия амбалаж, както и склад за готовата продукция. Условието е никъде да не се пресичат техните пътища. Входът или складът не трябва да се използват за друго, освен за това, за което са предназначени.
В бранша на хлебопроизводството смятат, че който се е съгласил да бъдат въведени чак толкова строги изисквания за българското хлебопроизводство, е бил крайно некомпетентен човек, подчертава Петър Миланов.
От съюза на хлебопроизводителите са изпратили колеги в Германия, Франция и в някои други държави членки на Евросъюза. По думите на Миланов там фурните съвсем не са съобразени с такива строги европейски изисквания. Кварталните пекарни са съвсем обикновени малки фурни. В Полша фурните работят необезпокоявани, дори с мухъл в ъглите и без разделени входове и складове, твърди още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.