IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Щатските индекси надолу след разнопосочни макроданни

Щатските индекси регистрираха значителен спад вчера след смесени макроданни за икономиката и очкавнаия за по-нататъшно увеличение на краткосрочните лихви на следващата среща на Fed

Щатските индекси надолу след разнопосочни макроданни

Щатските индекси регистрираха значителен спад вчера след смесени макроданни за икономиката и очаквания за по-нататъшно увеличение на краткосрочните лихви на следващата среща на Fed, съобщи Investor.bg.

Индексът Dow Jones завърши деня със загуба от 80.62 пункта, или 0.74%, до ниво от 10 754.26 пункта, докато широкият S&P 500 се понижи с 9.59 пункта, или 0.8%, до ниво от 1 200.75 пункта. Най-много загуби технологичният Nasdaq, който се понижи с 1.25% до ниво от 2 061.34 пункта.

В своето изказване вчера председателят на федералния резерв Алън Грийнспан заяви, че икономиката на страната се развива с умерени темпове, а инфлацията все още не е сериозна заплаха пред нея. Това се разтълкува от инвеститорите, като затвърждаване на тенденцията за по-нататъшно увеличение на лихвите.

Някои анализатори обаче се опасяват дали евентуално по-нататъшно повишение на лихвите няма да е прекомерно на фона на забавянето на световния икономически растеж, което пък ще доведе до значително забавяне на ръста и на щатската икономика.

В тази насока първите негативни сигнали бяха дадени след изненадващия спад на БВП на Япония, която формално навлезе в рецесия, както и след занижаването на прогнозите за ръст на БВП на две от най-големите европейски икономики – немската и френската.

Инвеститорите широко пренебрегнаха добрите данни за първоначалните молби за помощи за безработица в САЩ, които за седмицата до 12 февруари са се понижили с 2 000 броя, с което достигнаха близо четиригодишен минимум до ниво от 302 000 броя.

Четириседмичната среднопретеглена стойност, която е изгладена в значителна степен от влиянието на случайни фактори, регистрира спад от 4 000 до 311 750, което е и най-ниската стойност за такъв период от четирите седмици до 4 ноември 2000 г.

Данните се оказаха значително под средните очаквания на анализаторите за първоначални молби за помощи за безработица от 316 000 броя.

От друга страна над средните очаквания на анализаторите се оказаха данните за ръста на вносните цени през януари, които отбелязаха покачване от 0.9% при очаквания за повишение от 0.7%.

Независимо от негативното настроение в САЩ азиатските индекси отбелязаха повишение. Японският Nikkei 225 се повиши до нов близо седем и половина месечен максимум, след като завърши деня с 0.7% нагоре до 11 660.12 пункта.

Анализатори коментират, че независимо от минималния спад на БВП от 0.1% през третото фискално тримесечие през периода октомври-декември, очакванията са през следващите тримесечия японската икономика да ускори темпа си на нарастване и да излезе от „корективната”, както някои я наричат, рецесия.

Това според анализатори може да отведе японският индекс към нива от 12 500-13 000 пункта през тримесечието април-юни.

Ръст отбелязаха и останалите азиатски индекси, като корейският KOSPI се повиши с 1.2% до ниво от 984.1 пункта, а тайванският претеглен индекс добави 0.7% до ниво от 6 115.43 пункта.


Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата