Всеки собственик на горивна инсталация в енергетиката трябва да прецени дали му е по-изгодно да инвестира, за да удължи срока на експлоатация и да спази европейските екоизисквания, или пък да затвори централата, заяви пред журналисти днес министърът на енергетиката Милко Ковачев.
Той участва днес в семинар за програмата за прилагане на директива 2001/80/ЕС, която се отнася към горивни инсталации с мощност над 50 мегавата. Домакин на форума е Българската стопанска камара.
В България в категорията на големи горивни инсталации влизат не само топлоцентралите от комплекса "Марица изток", но и по-малки обекти като топлофикации в градовете и централи към предприятия. Дори те да бъдат затворени, тяхната обща инсталирана мощност е около 300 -400 мегавата и произвеждат едва 3-5 на сто от електроенергията, каза министърът, цитиран от БТА.
1,285 милиарда лева са необходими за съоръжения за контрол на емисиите. В последните години бе осигурено финансиране на проекти за един милиард евро за сероочистващи инсталации и за удължаване на живота на 12 енергоблока.
В хода на преговорите с Европейския съюз са уточнени преходни периоди за прилагане на еконормите - за ТЕЦ"Варна", ТЕЦ"Бобов дол", ТЕЦ "Русе изток", централата към "Лукойл Нефтохим Бургас".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.