България изостава от изпълнението на заложените цели по разделно събиране на отпадъци, коментира в ефира на Bulgaria On Air юристът на Българска асоциация по рециклиране Надя Съботинова. Тя заяви, че с приемането на рестрикциите в Закона за управление на отпадъците от юли 2012 са останали около 900 площадки за изкупуване на метални отпадъци от общо 2300 преди това. По думите й това е под санитарния минимум, тъй като за страната са необходими най-малко около 1200 площадки, до които хората да имат достъп и да предават отпадъците си. Затварянето на площадките е оставило и 7 хиляди души без работа.
„Това е само за година, при положение че не са влезли в сила двете най-големи рестрикции, които предстои да бъдат приложени в средата на следващата година, а именно физическите лица да не могат да предават отпадъците си срещу заплащане и въвеждането на безкасовото плащане“, коментира Съботинова. Тя допълни, че с въвеждането им секторът ще бъде доведен до колапс.
По думите й резутлатът от приложението на мерките не е добър нито за държавата, нито за хората. От една страна, хората нямат достъп до площадките поради намаления им брой и изтеглянето им в индустриални зони. От друга - голяма част от компаниите, продължават да работят в сивия сектор, но остават в неравнопоставено положение спрямо лицензираните компании, тъй като не спазват редица изисквания - като екологични, за банкови гаранции и т.н. В резултат и по-голяма част от отпадъците не влизат в системата за рециклиране, а отиват към депата.
От следващата година общините ще плащат и по-големи такси за тон отпадъци, извозени към депата, коментира още Съботинова, което на свой ред ще се отрази и върху таксата смет за гражданите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.