IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Българи и румънци - полезни за германската икономика

22% от нашенците в Германия са високо квалифицирани

Българи и румънци - полезни за германската икономика

Снимка: Reuters

Българските и румънските граждани, работещи в Германия, допринасят с труда си за развитието на нейната икономика, показва проучване, изготвено по проект "Справедлива мобилност", осъществен от КНСБ и КТ "Подкрепа" и Обединението на германските профсъюзи (DGB). Това съобщават от пресцентъра на КНСБ.

"Параноята и ксенофобията, които тресат някои западни държави, не отговарят на индикаторите в реалността. Факт е, че работещите мигранти внасят с около 34 процента повече средства от данъци, отколкото получават като помощи от социалните системи на приемащите страни", е заявил вицепрезидентът на КНСБ Пламен Нанков на днешната кръгла маса на тема "Правата на българите на пазара на труда в Германия".

"Негативното отношение към българските и румънски граждани се натоварва допълнително от ромите. И въпреки това повече българи и румънци намират работа, отколкото останалите чужденци в Германия", е изтъкнал президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е цитирал данни от изследването.

Според него нивото на безработица на българските и румънските граждани в края на 2012 г. е било 9,6 процента, малко над средното ниво на безработица в Германия - 7,4 процента, и значително по-ниско от общото ниво на безработица на всички чуждестранни граждани в страната - 16,4 процента.

Пламен Димитров е изразил притеснение, че след като паднат ограниченията за пазара на труда в рамките на ЕС от 1 януари 2014 г. ще започне "изтичане" на квалифицирани работници в най-проспериращите сектори като информационните технологии поради голямата разлика в заплащането. За 2014 г. се очаква покачване на нетната имиграция на български и румънски граждани в Германия от 100 000 до 180 000 души, сочи проучването.

Според министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов няма да има голямо "изтичане" на квалифицирани кадри, тъй като тези, които са искали, вече са се ориентирали и работят извън България.

Според данните, които той е представил, 22 процента от заетите българи на германския пазар на труда са висококвалифицирани, а 46 на сто са с по-ниска квалификация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата