IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Вносители на лекарства скочиха срещу поправките в закона

Исканията им са за по-строг контрол на доставките и приоритетно обслужване

Вносители на лекарства скочиха срещу поправките в закона

Снимка: Bulgaria On Air

И част от вносителите на лекарства се обявиха против Закона за лекарствените продукти. Преди две седмици президентът Росен Плевнелиев наложи вето на закона заради ограничения в износа на медикаменти.

Европейски експерти оспориха някои от планираните поправки. Някои от тях гласят всеки търговец ще изчаква 30 дни Изпълнителната агенция по лекарствата да даде своето становище за всеки медикамент от позитивния списък.
Според вносителите измененията в закона целят да ограничат паралелния внос на лекарства, който по техни данни възлиза на 300 милиона лева.

От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства смятат, че в закона може да се запише приоритетно обслужване с доставки на местния пазар и по-строг контрол, а не да се залага 30-дневен срок на изчакване.

„Така нареченият словашки модел, който се предвижда в изменения закон, може да застраши България с европейски санкции. Експертите са убедени, че паралелният износ не е причина за липсата на лекарства,' коментира Христофор Иванов от Българска асоциация за развитие на паралелна търговия.

„Българските законодатели са опитали да направят нещо да подобрят доставките на лекарства в България и да отговорят на изискванията на пациентите. Това е целта на закона, но тя не може да се постигне по този начин. Измененията засягат търговията с лекарства, но те не отговарят на европейските условия“, заяв Хайнц Кобелт - генерален секретар и директор „Регулации“ на Европейската асоциация на еврофармацевтичните компании.

„Германия е страна вносител, но що се отнася до износа, всичко е съобразено с европейското право. Големите износители трябва да предоставят своите продукти на вътрешния пазар и едва след това на международните пазари“, подчерта, Тило Барот, председател на Немската асоциация на паралелните вносители.

Според проучване на Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства в 67% от родните болници липса на лекарства няма, а в останалите недостигът се дължи на проблеми, като липса на регистрация или спрян внос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата