Единадесет кандидати преминаха предварителната квалификационна фаза за продажба на 100% от капитала на ТЕЦ-Варна, ТЕЦ-Бобов дол и ТЕЦ-Русе, каза на пресконференция днес Атанас Бангачев, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация, цитиран от www.investor.bg.
От процедурата се отказва National Thermal Power Corp. of India, Индия, която беше 12-ият кандидат, заявил предварителен интерес.
Одобрените кандидати са:
1. CEZ a.s., Чехия
2. EVN AG, Австрия
3. Public Power Corporation A.Е., Гърция
4. RAO UES, Русия
5. Enel Producione, Италия
6. MITSUI, Япания
7. E. ON Energie AG, Германия
8. International Power Global Development Limited, Англия
9. Dalkia International, Франция
10. J Power, Япония
11. AES, САЩ
Повечето от кандидат-купувачите са заявили намерение да купят и трите ТЕЦ-а. До 30 март е срокът за подаване на окончателни оферти за 100% от капитала на ТЕЦ-овете, като до тогава купувачите ще могат да извършат дю дилижънс на продаваните дружества, чрез специален защитен уеб сайт, в който е поместена информацията.
Преди 30 март Агенцията за приватизация ще определи каква част от капитала на дружествата ще бъде продадена и каква част "ще бъде размита" чрез увеличение на капитала. Най-малко 51% ще бъдат продадени и най-много 16% ще бъдат придобити от купувача чрез увеличение на капитала, като емисионната стойност на една акция ще бъде равна на приватизационна цена за една акция.
Купувачът трябва да придобие най-малко 67% от капитала, като тук влизат купените акции и придобитите чрез увеличение на капитала.
Десет процента от капитала на ТЕЦ-овете ще бъдат платени с компенсаторни инструменти още в рамките на първата процедура. Останалите 33% до 100% от капитала могат да бъдат платени от купувача в срок до юли 2007 г., като през периода държавата ще начислява лихва върху вземането си, каза Бангачев.
Очакванията на АП са след бързи преговори след 30 март да бъдат подписани приватизационните договори с купувачите.
Агенцията за приватизация подготвя и процедура за приватизация на Мини Бобов дол, която ще започне в следващите месеци.
Започват разговори между Агенцията за приватизация, Министерството на енергетиката, ДКЕЕР и НЕК за сключване на договор за изкупуване на електроенергия от ТЕЦ Бобов дол, ако определено количество от произведената енергия е от местни въглища. Обмисля се и възможността да се подпишат договори за изкупуване на електроенергия и при другите два ТЕЦ-а, като информация за договорите ще бъде оповестена достатъчно рано преди крайния срок за подаване на оферти, каза още Бангачев.