Украйна е един от най-големите пазари, намиращи се в географска близост до България, което го прави изключително интересен за българските износители, заяви в предаването Investbook на Bulgaria On Air Иво Тодоров, председател на Асоциацията на българските износители (АБИ).
По думите му България е в традиционно добри отношения с Киев, където има и сериозни български инвестиции не само в сферата на търговията, но и в производството. Ето защо кризата там ще има негативно отражение върху нашите износители. Тодоров подчертава, че в Украйна има 200 български фирми, работещи посредством свои представителства и производства, а този брой не е никак малък.
“В Украйна имиджът на българските продукти е много висок”, категоричен е председателят на АБИ. Той смята, че продуктите на България са много конкурентоспособни не само като цени, но и като качество.
В Украйна оперират всички големи западни компании във фармацефтичния бранш и има сериозен сектор от местни компании, произвеждащи лекарства, каза още Bulgaria On Air Владимир Стойчев, директор "Търговски отдел" в Софарма.
По думите му е възможно в Украйна да има инфлация и да се стигне до намаляване на обемите на продажбите. Въпреки това Софарма гледа оптимистично напред, тъй като търгува с бързооборотни продукти и потреблението няма да спре.
“Наблюдаваме събитията спокойно, но с внимание”, подчерта Стойчев.
Той посочва, че има реален риск от обезценяване на валутата, но въпросът е дали ще се вземат предварителни мерки за намаляване на евентуалните загуби от всеки отделен икономически субект.
Тодоров твърди, че ситуацията в Украйна не изглежда никак добре. Според него тя е много по-различна от тази в Гърция, където има чисто икономическа криза, докато в Киев тя е преди всичко политическа.
“Едно сближаване на Украйна с Европейския съюз би било положително за България”, посочва Тодоров. Това е така, защото страната ще се възползва от всички преференции, които ще донесат груповите преговори. Въпреки това той не е сигурен колко бързо би могъл да се случи този процес.
Тодоров очаква, че едва след като се сформира редовно правителство ще има яснота дали Украйна ще се сближи с ЕС, или ще продължи да е в междинно положение между Европа и Русия.
Като цяло Тодоров смята, че 2014 г. ще е тежка за българските износители, защото водещите експортни пазари за страната се намират в “деликатна ситуация”. Той смята, че бизнесът не очаква държавата “да му бъде майка”, но лобирането от страна на правителството в полза на българските интереси е нещо задължително.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.