До средата на тази година по железопътната линия София-Солун ще бъдат пуснати модерни и удобни влакове, които ще преминават разстоянието за пет часа и половина, съобщиха вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев и гръцкият министър на транспорта и съобщенията Михалис Ляпис, които се срещнаха днес на българо-гръцката граница.
Сега пътуването по маршрута трае 7 часа и 40 минути.
Срещата на двамата министри започна на българския граничен контролно-пропусквателен пункт (ГКПП) Кулата и продължи на съседния гръцки пункт Промахон, съобщи БТА. В зала на ж. п. гарата тук двамата министри заедно с представителите на митниците, гранична полиция и железниците разговаряха за мерките, които трябва да бъдат предприети за намаляване на престоите при преминаване на границата при Кулата-Промахон.
Те обсъдиха и възможностите за ускоряване на изграждането на трите нови гранични пункта при Гоце Делчев-Драма, Рудозем-Ксанти и Маказа-Комотини.
Двете страни са се споразумели да бъде рехабилитирана инфраструктурата по линията София-Солун така, че до 2011 г. пътуването с влак по този маршрут да бъде съкратено на три часа и половина. Споразумението предвижда да се рехабилитира също пътната мрежа и до 2013 г. Солун и София да бъдат свързани с модерен аутобан като част от трансевропейските пътни оси.
Двамата министри са се договорили чрез административни и технически мерки да се улесни преминаването през границата на пътници, стоки, товари. От гръцка страна ще се увеличи персоналът на митницата, а за преодоляване на забавянията се предвижда да се монтира в близките месеци на Промахон и
най-съвременна техника за проверка на автомобилите и товарите.
Николай Василев съобщи, че българската страна има готовност да предостави до средата на годината една или две съвременни дизелови мотриси за движение в отсечката Солун-София с възможност те да продължават без престой до други български градове като Пловдив, където има сериозни гръцки интереси и
инвестиции.
Ръководителите на транспортните ведомства на България и Гърция са поставили задачи на служителите от митниците, гранична полиция и железниците да се опростят максимално процедурите и по възможност влаковете изобщо да не се
задържат при преминаване на границите.
Министър Николай Василев каза, че с оглед на скорошното приемане на България в Европейския съюз българското правителство е включило железопътната отсечка от Кулата до София и нейното продължение на север до пристанищата Лом и Видин в списъка на най-приоритетните инфраструктурни проекти, които да бъдат финансирани и чрез европейските структурни фондове.
Очакванията се тази отсечка да бъде завършена до 2011-2013 г. Министър
Василев увери, че по цялото трасе от Солун през София до Лом и Видин ще има и добри магистрални връзки.
Михалис Ляпис е уверил българската делегация днес, че до юни гръцката страна ще бъде готова за пускането на ГКПП-Ексохи на пътя Драма-Гоце Делчев. Отварянето на този нов пункт по думите на вицепремиера Николай Василев ще бъде най-доброто, което двете правителства могат да направят за гражданите на своите страни, за туристите, бизнесмените, инвеститорите.
Като много важна и за двете страни Николай Василев открои темата за съдбата на пристанище Лом. Той благодари на министър Ляпис, че е разговарял по въпроса с външното министерство на Гърция. Двамата транспортни министри са стигнали до общата позиция, че най-бързият начин за модернизацията на пристанището е неговото концесиониране.
Николай Василев каза, че възнамерява да възложи незабавно концесионните анализи и когато те бъдат готови, най-вероятно до края на годината, да се обяви концесионна процедура, в която биха могли да участват и гръцки фирми, ако има интерес от тяхна страна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.