Чакъров съобщи още, че на трети май в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще се състои поредната среща с представителите на бизнеса, в която ще участват министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и представители на националното сдружение на общините. Идеята е решенията по този проблем да се взимат в тристранен диалог между МОСВ, бизнеса и общините, които ще се бенефициенти на системите за разделно събиране на смет.
Чакъров посочи, че системата за разделно събиране на смет работи във всички европейски страни. Той даде за пример Чехия, където разделно се събират около 35 на сто от отпадъците и по този начин се намалява общото количество, което се депонира на сметищата.
Министърът отчете, че има напредък от страна на бизнеса и изрази готовност и МОСВ да направи необходимата крачка за намиране на решение. Той подчерта, че държавата е готова да предостави изцяло дейностите, свързани с отпадъците от опаковки, на бизнеса, но само срещу реална работа и изпълнение на целите, за които България е поела ангажимент пред Европейския съюз.
Чакъров припомни, че финансовият ресурс от таксите за отпадъци от опаковки се формира, след като всеки потребител ги е платил, тъй като те са включени в крайната цена на продуктите.
На 10 март министърът на околната среда и водите издаде заповед, с която не призна изпълнение на ангажиментите за миналата година на четири от петте организации за оползотворяване на отпадъци от опаковки и определи фирмите, членуващи в тях, да внесат пълния размер на продуктовата такса за миналата година - общо около 118 млн. лева.
Четирите организации и 869 от фирмите, членуващи в тях, подадоха жалби във ВАС срещу тази заповед.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.