IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ръст на икономиката от 3% през 2016 г. очакват учени от БАН

В момента стагнацията е основен проблем, уточняват анализаторите

Снимка: архив Reuters

Снимка: архив Reuters

Слаб ръст на икономиката до 2016 г., далеч от предкризисните нива - това прогнозират учени от Института за икономически изследвания при БАН, които представиха годишен доклад за 2014 г.

Според авторите на анализа, след като българската икономика е отбелязала през 2013 г. скромен икономически растеж от 0,9% в реален размер, с възстановяването на европейската икономика се очаква умерено засилване и на икономическата активност в България. През 2014 г. се очаква растеж на БВП от 1,7%, който ще се ускори до 2,4% през следващата година и ще достигне 3% през 2016 г.

В момента стагнацията е основен проблем на българската икономика, каза проф. Митко Димитров, директор на Института. Той уточни, че прогнозираният ръст ще се случи, ако продължи възстановяването на европейската икономика, от която сме силно зависими.

Очаква се безработицата да намалее от 12,9% през 2013 г. до към 12% в края на 2016 г., заяви Иглика Василева.

Анализаторите очакват за тази година средногодишна инфлация от минус 0,3 процента.

През последните няколко години несигурността пред макроикономическите прогнози за България е значителна. Резултатът е несигурност относно темповете на възстановяване на потреблението в България, както и на външното търсене. Учените очакват въздействие върху българската икономика да окажат и резултатите от предстоящите избори за Европарламента, както и евентуална ескалация на напрежението в Украйна.

Положителна черта на икономическата политика през 2013 г. е запазването на макроикономическата и фискална стабилност, като държавният дълг остава под 20% от БВП, въпреки реализирания дълг през 2013 г., се посочва в доклада.

Там се отчита и влиянието на Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“, за която в Бюджет 2014 бяха заложени 500 млн. лв., като средствата вече са разпределени между общини и министерства. Направленията, по които ще се изхарчат средствата, са добре дефинирани – ВиК, пътна мрежа и социална инфраструктура. Въпросът е обаче дали при териториалното разпределение на средствата и при самите проекти ще се постигне очакваният ефект, посочиха учените.

В доклада се отчита, че увеличените социални плащания през миналата година имат краткосрочен ефект и няма да доведат до растеж.

Въздействие върху икономическата активност може да окаже намаляването на срока за връщане на ДДС, се посочва още в доклада.

Там се отчита, че еврофондовете продължават да са сериозен фактор за икономиката. През 2013 г. продължава тенденцията усвояването на парите да се ускорява. Към края на ноември делът на усвоените средства от структурните и Кохезионния фонд е близо 50% от заделените ресурси за 2007 – 2013 г. Тази сума е близо два пъти по-висока от постигнатите 27% към края на 2012 г., с което България изпреварва Румъния и Словакия и се доближава до средните за ЕС стойности на плащания.

Учените припомнят, че от голямо значение за икономиката ще бъдат политиките, които ще залегнат в Споразумението за партньорство на България с ЕС – основният документ, от който зависи усвояването на евросредствата.

Като цяло авторите на доклада очакват 5 – 6% ръст и при износа, и при вноса, като остава проблемът за износ на суровини и материали основно с ниска добавена стойност. Няма да се промени географската структура на експорта, но той леко се измества на Изток, особено към Китай, заяви гл. ас. д-р Виктор Йоцов. Увеличеният износ на непреработени продукти обаче не е признак на растеж, заяви той.

За да е двигател на растежа, експортът трябва да е диверсифициран. През последните години диверсификацията намалява, а концентрацията расте, посочи експертът.

Вътрешни резерви за ускоряване на развитието може да се намерят, ако работата на институциите се подобри. Една по-добра консенсусна политика може да доведе до целенасочен растеж, заяви проф. Искра Белева, която посочи като област с много неуредени въпроси енергетиката. Според учените след като отминат евроизборите, цената на тока ще се повиши.

Належащи са реформите в образованието, здравеопазването и пенсионната система, но там реформата не е политически удобна, казаха още авторите на доклада.

Акцент в тазгодишния доклад са бедността и социалното неравенство.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата