Главният изпълнителен директор на УниКредит и председател на Асоциацията на банките в България Булбанк Левон Хампарцумян не изключва нови сливания и придобивания в банковия сектор, но според него в повечето случаи това биха били процеси, които ще са резултат от събития извън България.
В интервю за Investor.bg той посочи, че пикът на лошите кредити е овладян, и е на мнение, че голяма част от мотивите за приемането на Закона за потребителския кредит са били популистки. Хампарцумян счита, че зависи от търговските практики на всяка банка дали, как и с колко ще се промени цената на кредита.
„Този закон беше приет прибързано. Подобно, но без да правим дълбоки изводи, беше решението на Симеон Дянков да въведе данък върху лихвите. Като материален ефект имаше много по-малко въздействие, отколкото негативен политически ефект за тези, които го приеха“, коментира председателят на Асоциацията на банките в България.
Левон Хампарцумян очаква, че в краткосрочен план последните събития на политическата сцена няма да окажат някакво влияние върху растежа, в дългосрочен план зависи какво правителство ще дойде на власт.
„Ако България излезе от следващите избори с едно по-стабилно реформаторски настроено мнозинство, това би било позитивен фактор. Така или иначе нито правителството на Борисов, нито правителството на Орешарски успяха да създадат комфортна атмосфера за развитието на предприемачите в България“, каза директорът на УниКредит.
„А предприемачите в България са тези, които създават новото богатство. Т.е. ако искаме растеж, трябва да стимулираме предприемачеството в най-общия случай – и на българите, и на чуждите инвеститори. Това би създало и една по-спокойна атмосфера и за потребление, което е другата компонента на растежа“, заяви Хампарцумян.
„При всички случаи тенденцията в универсалните банки, каквито са българските, е към окрупняване, защото разходите, капиталовите и регулаторните изисквания не предполагат много успешни операции за банки с пазарен дял под 10%. Т.е. там икономията от мащаба е много важна, защото разходите имат по-високо относително тегло за по-малките институции“, коментира въпроса за сливанията и придобиванията в сектора.
„Не казвам, че няма да има малки институции, но поради факторите, за които говорим, днес икономическият смисъл на тяхното съществуване е по-труден за намиране, отколкото преди 10 години“, продължи Хампарцумян.
*Интервюто с Левон Хампарцумян е взето преди възникването на проблемите около Корпоративна търговска банка и поставянето й под специален надзор от БНБ
Цялото интервю с изпълнителния директор на УниКредит Булбанк четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.