IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Бизнесът и синдикати: КТБ може да бъде оздравена по пазарен начин

В момента БНБ бездейства

Снимка: ЕК

Снимка: ЕК

Няма безспорни доказателства за неизбежна несъстоятелност на КТБ и дъщерната ТБ "Виктория". Това заявиха по време на специална пресконференция от експертния съвет към работодателските и синдикалните организации, които анализират ситуацията в поставената под особен надзор банка.

От съвета признават, че основават този извод на базата на оскъдната публично представена информация.

Според заключенията на съвета не са необходими средства от бюджета за оздравяването на банката, а да се търсят частни средства, дори и на вложителите в нея, обясни Емил Хърсев, член на съвета. Според него вложителите лесно могат да бъдат убедени да спасят банката, защото при оздравяване ще загубят най-много между 20 и 25% от средствата си, а при фалит - загубите ще бъдат 90%. Става въпрос за влоговете, които не са гарантирани, уточниха представителите на съвета.

"Има обаче очевиден отказ от изпълнение на правомощията от страна на БНБ, което е притеснително", каза Хърсев.

Нужни са спешни оздравителни мерки, които са предвидени в сега действащото законодателство, коментира от своя страна Валери Димитров, бивш председател на Сметната палата и член на съвета. Той обясни, че замразяване на дейността на банки със затруднения в страни с добри надзорни практики се прави за дни или седмици, а не за месеци.

От публичните данни от съвета съдят, че не са предложени адекватни мерки - не са потърсени сегашните акционери да повишат капитала, нито са търсени други акционери и надеждни инвеститори. Димитров смята, че вероятни инвеститори са други банки.

Възможно е и надзорно решение за вливане на КТБ в друга банка, с което да се възложи на придобиващата банка или на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да преструктурират и оздравят банката. Сред предложенията на съвета е и финансова подкрепа за КТБ чрез синдикиран заем, включително и държавен заем, но който отговаря на критериите на ЕС за държавна помощ. Сашо Дончев обясни, че търсенето на варианти за намиране на заем може да доведе и до намиране на инвеститор, който да купи цялата банка. "Най-лошият вариант е нищо да не се прави", категоричен беше Дончев.

Според него в момента БНБ бездейства, а законът не позволява друг да действа. Така са застрашени поне 25 хил. работни места в компании, чиито средства са в КТБ. Служителите в тези компании не получават заплатите си, а има опасност и да спре работния процес в предприятията ни, каза Дончев.

От съвета предлагат и вариант Фондът за гарантиране на влоговете да може да стане мажоритарен акционер в КТБ и по този начин да спести плащането на гарантираните от закона влогове, допълни Димитров.

Тези предложения са вписани в меморандум, изготвен от експертния съвет. По-късно днес експертите ще представят своите идеи пред финансовия министър, каза Иван Кокалов от КНСБ.

На базата на докладите на одиторите експертния съвет препоръчва и ТБ "Виктория" да заработи веднага. Един от начините е банката да бъде поета от Българската банка за развитие, като държавната банка изкупи акциите на ТБ "Виктория" на цената, платена от КТБ, обясни Емил Хърсев.

Димитър Манолов от КТ „Подкрепа“ съобщи още, че служители в КТБ са се обърнали към синдиката, притеснени от "нещата, които ги карат да правят". Той добави, че предстои среща с тези служители и не уточни какви опасения са изразили те пред организацията.

Още новини за КТБ можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата