Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да бъде разделена на два специализирани състава, единият – по въпросите на енергетиката, а другият – по въпросите на водоснабдяването и канализацията, предвиждат промени в Закона за енергетиката, оповестени от икономическото министерство. Предвижда се още назначаването и освобождаването на членовете на комисията да става не от Министерския съвет, както е сега, а от Народното събрание.
За промените се знае от няколко дни, те станаха причина да бъде отложено последното насрочено заседание на Енергийния борд. Преди няколко дни вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че промените се правят, за да стане регулаторът независим.
Според вносителите на проекта промените имат за цел да подобрят енергийното регулиране, извършвано в момента от Комисията. В мотивите се казва, че предложенията са в отговор на активната обществена дискусия за дейността на ДКЕВР, която действително многократно е упреквана, че е подложена на силен политически натиск.
Многократно и от различни източници - граждански, правителствени, партийни, бе изразено становище, че следва да се подобри дейността на ДКЕВР, припомнят авторите на проекта.
Те настояват с цел гарантиране на независимостта на регулатора в закона да се посочи изрично, че регулаторът не трябва да търси или приема директни инструкции от правителството или друго публично или частно лице, че трябва да работи независимо от всякакви пазарни интереси и да взима самостоятелни решения, каквито са конкретните формулировки на текстовете в Третия либерализационен пакет.
Назначения и бюджет
Предлага се назначаването и освобождаването на членовете на комисията да става не от Министерския съвет, а от Народното събрание. Номинациите на кандидатите ще бъдат от народните представители и парламентарни групи, като е предвидена възможност юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза и с определен предмет на дейност, също да могат да предлагат на народните представители и парламентарните групи кандидатури за членове на Комисията.
Според вносителите избирането на членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране от Народното събрание ще обезпечи както спазването на изискването за професионализъм, така и за прозрачност на избора.
С цел финансовата независимост се предлага Народното събрание да приема бюджета на комисията, като Министерството на финансите може само да изразява мнение, но не и да го променя.
Два състава на регулатора
Предлага се разделянето на комисията на два специализирани състава – воден и енергиен. Те ще вземат самостоятелни решения в рамките на комисията, като по този начин се цели подобряване на бързината и качеството на работата й.
В момента поради големия брой и комплексния характер на въпросите, които комисията трябва да решава в сферата на енергетиката, както и фокусирането на обществения интерес върху енергийни проблеми, въпросите от ВиК сектора остават на заден план в дневния ред на комисията, изтъкват вносителите.
В доклад на консултант за разработване на стратегия за ВиК сектора в частта „Преглед на регулацията на ВиК отрасъла" се препоръчва да бъде разгледан внимателно вариантът на юридическо разделяне на регулатора в две самостоятелни комисии - за енергетика и ВиК. Тъй като това не може да стане бързо, както и заради необходимостта от допълнителни финансови средства за формирането на две комисии, което е неефективно в период на икономическа криза, авторите на проекта считат за по-подходящ на този етап варианта за два състава.
Публичност
Проектът предвижда ограничаване на закритите заседания на комисията единствено до случаите, когато се оповестява защитена по закон информация. Във всички останали случаи заседанията трябва да бъдат открити, предвижда проектът. В допълнение се разширява обхватът на публикуваната от комисия информация, включително протоколите от откритите заседания и обществените обсъждания, и начина, по който са гласували членовете на комисията при вземането на решения.
Изисквания към експертите
В момента се изискват най-малко 3 години стаж по служебно или трудово правоотношение в енергетиката или водоснабдяването и канализацията за заемане на длъжността член на Комисията. В проекта се предлага да се завишат изискванията за професионален опит от 3 на 5 години за всички нейни членове. В тази връзка се премахва изричното изискване в състава на регулатора да има поне по един икономист и юрист.
Предлага се и промяна в името на регулатора, който да се казва Комисия за енергийно и водно регулиране.
В промените е записано, че председателят на комисията ще получава месечно възнаграждение в размер на 95 на сто от пет средни месечни заплати на заетите в енергийния сектор, а членовете - 90 на сто.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.