Сривът на рублата кара мнозина да вярват, че сега е точният момент да си купят хайвер и скъпа водка. Помислете отново, съветва Bloomberg.
Това няма да доведе до спад в цените на руските луксозни стоки, защото всички скъпи удоволствия, които ползват богатите и се смята, че са произведени в Русия (хайвер, водка, кожи от норка), всъщност не са.
“Не сме внасяли нищо от Русия от около 7 или 8 години”, коментира Александър Петросян, вицепрезидент на компанията за луксозни храни Petrossian. Най-големият дистрибутор на хайвер всъщност получава доставки от САЩ, Израел, Европа и Китай.
“Руснаците имат само една ферма за черен хайвер и тя дори не е голяма”, допълва той.
През 20-те години братята Петросян превръщат черния хайвер в абсолютен деликатес като започват да продават такъв от белуга от Каспийско море на висшето общество в Париж. Век по-късно те продават американски хайвер на американците.
Това се дължи на прекомерния риболов, замърсяването и бракониерството. За да спасят онова, което е останало от дивия хайвер от есетра, подписалите Конвенцията за международна търговия със застрашени видове, пък ограничиха вноса и износа му през 2005 г.
Палтата от норка също не идват от Русия, а по-скоро от Дания, Финландия или Северна Америка. В момента Дания е най-големият производител на кожи от норка. 75% от техните продажби се осъществяват на територията на страната, твърди Кийт Каплан, изпълнителен директор на Fur Council of America. По думите му Финландия е вторият най-голям производител на кожи, а след нея се нарежда Северна Америка.
Тръпката от преследването на норките също е мит. Няма смели изследователи, които търсят и ловят норки на ръка в заснежените далечни краища на сибирските равнини. Всъщност норките са изправени пред далеч не толкова драматична съдба - те се гледат във ферми.
Качеството на кожите пък зависи от самата ферма, но тези от Копенхаген и Северна Америка са смятани за най-добрите, допълва експертът. Според него едно палто от норки струва около 9000 долара.
Дори и най-известните марки водка - Smirnoff и Absolut, не са дело на руски компании. Въпреки славата на руската водка, Absolut се прави в Швеция. Smirnoff е рекламирана като "наследник на руската напитка от XIX в.", но пък се прави от най-големият производител на алкохолни напитки в света - Diageo, който пък идва от Великобритания. Продукцията на Smirnoff за САЩ се прави в Северна Америка.
Дори бутилките Stolichnaya се правят в САЩ, а отчасти и в Люксембург, но не и в Русия.
Повече новини за пазара на луксозни стоки можете да прочетете в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.