IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Моделът КТБ – с държавна подкрепа

Къде е било финансовото разузнаване, пита Муравей Радев

Моделът КТБ – с държавна подкрепа

Муравей Радев. Снимка: архив, БулФото

Моделът "КТБ" е осъществен с държавна подкрепа, каза пред БНР бившият финансов министър Муравей Радев. Според него всичко случило се с банката с отнет лиценз е отделен случай и няма нищо общо с банковата система като цяло, която е здрава и с добри параметри.

"От нормална банка, КТБ само за няколко години се превърна във феномен. Това не би могло да се случи без масираната политическа, институционална и административна подкрепа, която получи. Нещо, което не би могло да се каже за нито една друга банка“, заяви Радев.

Запитан кой носи отговорност, той посочи, че имат вина много държавни институции, централната банка, прокуратурата, ДАНС.

"От тази банка са излезли огромни парични потоци. Това не е нещо, което да остане незабелязано. Къде е било финансовото разузнаване като част от ДАНС да не засече тези потоци? Немалка част от тях са излезли извън България, през няколко фирми в Люксембург например във фирма на Цветан Василев, която после е купила БТК“, каза той.

Муравей Радев допълни, че много хора знаят какво се е случило и сега трябва да говорят. Той обаче се обяви против критиките към институциите, като подчерта, че вината е по-скоро на отделни длъжностни лица и администратори, включително на ръководни длъжности. Той посочи конкретно бивши ръководители на банковия надзор и ръководството на ДАНС.

"Дали са били купени или заставени, не мога да кажа, прокуратурата да си свърши работата. Но това, че те са престъпили закона и са допуснали подобни нарушения, не означава, че цялата ни банкова система е гнила“, допълни той и предупреди да не се създава нова банкова паника.

На въпрос какво според него се е случило с КТБ, Муравей Радев отговори: „Там има престъпно управление на публичен ресурс. Тези пари не са на мажоритарния собственик Цветан Василев, а на вложителите. Той ги е управлявал по един абсолютно недопустим хазартен начин, прикривайки тази дейност чрез свои фирми – пощенски кутии, на които е давал пари“.

Радев припомни, че банките имат право да кредитират с до 25% от собствения си капитал фирми на свързани лица.

"Ако собственият капитал на банката в нейния разцвет беше близо 700 милиона, 25% (към 140 милиона лева) би могъл да даде на такива свързани лица Цветан Василев. Той е дал повече от 20 пъти над този размер. Три милиарда и половина е пръснал по такива фирми - свързани с него лица, които са придобивали някакви активи. Това е порочният модел. И този модел не може да съществува без висока държавна, политическа и институционална подкрепа, без чадър“, каза той.

Радев допълни, че ако Цветан Василев се чувства прав, е редно да се върне в България.

Българските банки с гръцко участие са стабилни, каза Радев. Той смята, че дори Гърция да излезе от еврозоната и да фалира, пак ситуацията няма да е фатална за тези банки, защото ЕЦБ може да оказва подкрепа на банки в ЕС.

Днес временната парламентарна комисия за източването на КТБ ще изслуша ръководството на председателя на ДАНС.

Още финансови новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата