IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

43% от българите предпочитат заем от банка вместо от роднини

29% вземат пари от приятели

Снимка: архив, БулФото

Снимка: архив, БулФото

43% от българите предпочитат да вземат потребителски кредит от финансова институция вместо от близки хора. Подобна е и ситуацията в Полша, където на финансовите институции се доверяват 47%, които смятат, че „парите развалят отношенията“.

Чехите и словаците обаче предпочитат да решават финансовите проблеми в семеен кръг. Изводите са от международно проучване на дружествата “Профи кредит“, проведено в Полша, Чехия, Словакия и България, съобщи компанията.

Проучването изследва в дълбочина отношението на българите към взимането на средства назаем. От анкетираните сънародници 41% казват, че взимат пари назаем единствено когато това е абсолютно необходимо, а 28% избягват да го правят. От запитаните близо 20% споделят, че не вземат пари назаем, а едва 10% не изпитват притеснения да го правят редовно.

"Приятелите имат по-голяма тежест при обсъждането на личните финанси, отколкото финансовите консултанти“, коментира Александра Тодорова, маркетинг директор в компанията.

Запитани към кого биха се обърнали при недостиг на финансови средства, 47% от чехите и 45% от поляците посочват семейството, 39% от словаците дават същия отговор, а този процент е едва 28 при българите.

При обсъждането на затруднения в семейния бюджет, от друга страна, цели 70% от гражданите на Чехия се консултират с член на семейството за възможните решения, 67% от словаците и 64% от българите правят същото, докато процентът е най-нисък при поляците – 57%.

Веднага след семейството като доверен източник на финансови съвети се нареждат приятелите. Препоръка от тяхна страна е търсена от всеки осми гражданин на Полша, Чехия и България, както и всеки десети човек от Словакия.

Българите най-често вземат заем от приятели – 29% от анкетираните споделят, че го правят. В другите страни, обхванати от проучването, този процент е по-нисък.

Изследването разкрива и нивата на финансова грамотност в четирите страни, която е най-ниска в България. На въпроса дали знаят как да проверяват статута на своите задължения по-малко от половината (49%) българи дават утвърдителен отговор. Преди тях се нареждат чехите (59%) и словаците (61%). С най-висока финансова култура са хората в Полша, където броят на хората, които знаят как да проверяват задълженията си, достига 72%.

Въпреки че имат такива знания, едва 23% от българите проверяват своя статут на длъжник редовно, показва още проучването. В Чехия и Полша този процент е дори по-нисък – съответно 22% и 21%, а в Словакия е най-висок – почти 30%.

Още финансови новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата