IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

БНБ очаква 5,3% растеж на икономиката за първата половина на 2005 г.

Ин­ф­ла­ци­я­та мо­же да дос­тиг­не до 2% в края на пър­вото три­ме­се­чие на 2005 г. по­ра­ди се­зон­ни фак­то­ри и по­ви­ше­ни­е­ на ак­ци­зи­те на би­ра­та и ви­со­коал­ко­хол­ни­те на­пит­ки

БНБ очаква 5,3% растеж на икономиката за първата половина на 2005 г.

По­ло­жи­тел­ни­те тен­ден­ции в раз­ви­ти­е­то на ико­но­ми­ка­та, осо­бе­но по-доброто фи­нан­со­во състояние на предпри­я­ти­я­та в ре­зул­тат от по­доб­ряването  на раз­ход­на­та им кон­ку­рен­тос­по­соб­ност и уве­ли­чаването на ефек­тив­ност­та, ни да­ват ос­но­ва­ние да очак­ваме през пър­ва­та по­ло­ви­на на 2005 г. ико­но­ми­чес­ки рас­теж от 5.2-­5.3% и прираст около 7­8% на до­ба­ве­на­та стой­ност в про­миш­ле­ност­та, се казва в четвърти брой на “Икономически преглед” на БНБ.

 

Периодичното издание на БНБ представя информация и анализ за динамиката на паричните и кредитните агрегати, връзката им с развитието на реалната икономика и тяхното влияние върху ценовата стабилност, както и очакванията на централната банка за тенденциите на развитие в краткосрочна перспектива. В прегледа са използвани данни, публикувани към 31 януари 2005 г.

 

Ви­со­ка­та ин­вес­ти­ци­он­на ак­тив­ност в ус­лу­ги­те съ­що е сиг­нал за бла­гоп­ри­ят­на ко­нюн­к­ту­ра и затова се очак­ва­ рас­те­жът в сек­то­ра да ос­та­не ви­сок. През пър­во­то три­ме­се­чие на 2005 г. се предвижда па­рич­ни­те и кре­дит­ни­те аг­ре­га­ти да за­па­зят тем­по­ве­те си на рас­теж от края на 2004 г., а за вто­ро­то три­ме­се­чие се прог­но­зи­ра сла­бо сни­же­ние на те­зи тем­по­ве.

 

Развити­е­то на бъл­гар­с­ка­та ико­но­ми­ка ос­та­ва ус­той­чи­во и с ви­со­ки тем­по­ве под вли­я­ние как­то на ак­тив­но­то вът­реш­но тър­се­не, та­ка и на на­рас­т­ва­нето на из­но­са. Ус­той­чи­вост­та на тен­ден­ция­та към по­доб­ря­ва­не кон­ку­рен­т­ос­по­соб­ност­та на бъл­гар­с­ка­та ико­но­ми­ка и на про­мишленост­та в час­т­ност влияе бла­гоп­ри­ят­но вър­ху раз­ши­ря­ва­не­то на вън­ш­ни­те па­за­ри за бъл­гар­с­ки­те про­из­во­ди­те­ли и до от­но­си­тел­но на­ма­ля­ва­не тем­по­ве­те на внос по­ра­ди по-го­ля­мо пред­ла­га­не и тър­се­не на мес­т­ни сто­ки на вът­реш­ния па­зар.

 

Ин­ф­ла­ци­я­та мо­же да дос­тиг­не до 2% в края на пър­вото три­ме­се­чие на 2005 г. по­ра­ди се­зон­ни фак­то­ри и по­ви­ше­ни­е­ на ак­ци­зи­те на би­ра­та и ви­со­коал­ко­хол­ни­те на­пит­ки, но до сре­да­та на го­ди­на­та се очаква да бъ­де ком­пен­си­рана от се­зон­но­то на­ма­ле­ние на це­ни­те на хра­ни­тел­ни­те сто­ки.

 

По­ра­ди от­во­ре­ния ха­рак­тер на ико­но­ми­ка­та вът­реш­но­то тър­се­не на тър­гу­е­ми сто­ки не оказ­ва ин­ф­ла­ци­о­нен на­тиск, а по­доб­ря­ва­ща­та се раз­ход­на кон­ку­рен­т­ос­по­соб­ност доп­ри­на­ся за об­ща­та ста­бил­ност на це­ни­те в стра­на­та. Ни­во­то на ин­ф­ла­ция се оп­ре­де­ля от ко­рек­ци­и­те в ад­ми­нис­т­ра­тив­ни­те це­ни и час­тич­но от ди­на­ми­ка­та на це­ни­те на су­ро­вия пет­рол на меж­ду­на­род­ни­те  па­за­ри. В края на 2004 г. нат­ру­па­на­та ин­ф­ла­ция бе­ше бли­зо до очак­ваната ­ 4%.

 

На­рас­т­ва­щи­те до­хо­ди на до­ма­кин­с­т­ва­та в ре­зул­тат от уве­ли­че­ни­е­то на за­е­тост­та, как­то и оп­ти­миз­мът на фир­ми­те за бъ­де­що­то им раз­ви­тие, опре­де­лят динамиката в тър­се­не­то на кре­ди­ти. При­токът на вън­ш­ни ре­сур­си (де­по­зи­ти на не­ре­зи­ден­ти и за­е­ми) в бан­ко­ва­та сис­те­ма ком­пен­си­ра из­тег­ля­не­то на лик­вид­ност, ре­а­ли­зи­ра­но чрез про­ме­ни­те в на­ред­ба­та за за­дъл­жи­тел­ни­те мини­мал­ни ре­зер­ви, и позволи на търговските банки да запазят агресивния характер на кредитната си политика.

 

Въп­ре­ки че от­но­си­тел­но ви­со­ки­ят темп на на­рас­т­ва­не на кре­ди­тите не съз­да­ва не­пос­ред­с­т­ве­на зап­ла­ха за фи­нан­со­ва­та ста­бил­ност, а лих­ве­ни­те про­цен­ти в стра­на­та про­я­вя­ват тен­ден­ция към на­ма­ляване, при про­мя­на в ико­но­ми­чес­ка­та ко­нюн­к­ту­ра е въз­мож­но да се вло­ши кре­дит­ният пор­т­фейл на бан­ки­те. По та­зи при­чи­на БНБ ще про­дъл­жи да пред­п­риема мер­ки с цел по­ви­ша­ва­не кон­т­ро­ла вър­ху ка­чес­т­во­то на кре­ди­та и тем­по­ве­те на кре­дит­иране.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата