Положителните тенденции в развитието на икономиката, особено по-доброто финансово състояние на предприятията в резултат от подобряването на разходната им конкурентоспособност и увеличаването на ефективността, ни дават основание да очакваме през първата половина на 2005 г. икономически растеж от 5.2-5.3% и прираст около 78% на добавената стойност в промишлеността, се казва в четвърти брой на “Икономически преглед” на БНБ.
Периодичното издание на БНБ представя информация и анализ за динамиката на паричните и кредитните агрегати, връзката им с развитието на реалната икономика и тяхното влияние върху ценовата стабилност, както и очакванията на централната банка за тенденциите на развитие в краткосрочна перспектива. В прегледа са използвани данни, публикувани към 31 януари 2005 г.
Високата инвестиционна активност в услугите също е сигнал за благоприятна конюнктура и затова се очаква растежът в сектора да остане висок. През първото тримесечие на 2005 г. се предвижда паричните и кредитните агрегати да запазят темповете си на растеж от края на 2004 г., а за второто тримесечие се прогнозира слабо снижение на тези темпове.
Развитието на българската икономика остава устойчиво и с високи темпове под влияние както на активното вътрешно търсене, така и на нарастването на износа. Устойчивостта на тенденцията към подобряване конкурентоспособността на българската икономика и на промишлеността в частност влияе благоприятно върху разширяването на външните пазари за българските производители и до относително намаляване темповете на внос поради по-голямо предлагане и търсене на местни стоки на вътрешния пазар.
Инфлацията може да достигне до 2% в края на първото тримесечие на 2005 г. поради сезонни фактори и повишение на акцизите на бирата и високоалкохолните напитки, но до средата на годината се очаква да бъде компенсирана от сезонното намаление на цените на хранителните стоки.
Поради отворения характер на икономиката вътрешното търсене на търгуеми стоки не оказва инфлационен натиск, а подобряващата се разходна конкурентоспособност допринася за общата стабилност на цените в страната. Нивото на инфлация се определя от корекциите в административните цени и частично от динамиката на цените на суровия петрол на международните пазари. В края на 2004 г. натрупаната инфлация беше близо до очакваната 4%.
Нарастващите доходи на домакинствата в резултат от увеличението на заетостта, както и оптимизмът на фирмите за бъдещото им развитие, определят динамиката в търсенето на кредити. Притокът на външни ресурси (депозити на нерезиденти и заеми) в банковата система компенсира изтеглянето на ликвидност, реализирано чрез промените в наредбата за задължителните минимални резерви, и позволи на търговските банки да запазят агресивния характер на кредитната си политика.
Въпреки че относително високият темп на нарастване на кредитите не създава непосредствена заплаха за финансовата стабилност, а лихвените проценти в страната проявяват тенденция към намаляване, при промяна в икономическата конюнктура е възможно да се влоши кредитният портфейл на банките. По тази причина БНБ ще продължи да предприема мерки с цел повишаване контрола върху качеството на кредита и темповете на кредитиране.