За последователите и феновете му той е един от най-успешните инвеститори в света. Брилянтен хедж фонд мениджър, който се осмели да залага срещу икономики - и по този начин спечели милиарди. Но за критиците му той е агресивна финансова акула.
Джордж Сорос поляризира мненията. Мултимилиардерът никога не успя да се отърве от образа на играч, който залага рисковано, въпреки че инвестира значително в образа си на философ и филантроп. Сега Сорос празнува своя 85-и рожден ден.
Кариерата на Сорос е типичната история на човек, който мие чинии, и става след това пословично богат. Роден през 1930 г. в Будапеща и произхождащ от еврейско семейство, американският инвеститор звезда идва през 1947 г. като млад мъж във Великобритания. Следва философия в London School of Economics and Political Science и придобива докторска степен. Неговият ментор там е бил Карл Попър, чиито идеи са повлияли целия живот на Сорос. През 1956 г. той емигрира в САЩ, където осъществява кариерата си - като финансов инвеститор, а не като учен.
Всъщност той може да бъде доволен от съдбата. Списание Forbes оценява състоянието му на 24,2 млрд. долара - брилянтен баланс за всеки, който започва кариерата си като беден тийнейджър в Лондон, който избягва от нацисткия терор и устоява на бруталността на един тоталитарен, комунистически режим.
Неговият най-голям пробив беше през 1992 г., когато осъществи легендарния залог срещу британския паунд. Както преди въвеждането на еврото Великобритания отстъпи пред натиска на финансовите пазари и отвърза паунда от европейската система на фиксирани валутни курсове, той натрупа милиардно богатство в рамките на няколко дни. Сорос написа финансова история, като "човекът, който ограби Банката на Англия". Трагедията на всичко това – той би искал да е нещо повече от само инвеститор. Вижда се в ролята на философ. И многократно настоява, че парите не го интересуват толкова.
Сорос често е осмиван за доста от теориите му, но те в края на краищата е оказват успешната основа на неговата дейност. Максимата му е, че хората действат нерационално. Много лесно те можели да превърнат състояние на равновесие в един дисбаланс – например едно авторитарно общество от една демокрация. Ето защо за него поведението на индивидите никога не се базира само на факти. По-скоро става дума за това как хората възприемат дадени ситуации.
Според Сорос между мнението на участник на пазара и реалната ситуация може да има множество обратни връзки. Резултатът е толкова силен, че дори може да промени фундаменталните данни. В случая със залога срещу британския паунд това го е накарало до повярва, че могат да се случат революционни неща. Той е сред малцината, които биха могли да си представят, че нещата на Острова няма да продължат вечно по стария начин.
Още за живота на Сорос четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.