Разбираме повишената чувствителност на британската страна по въпроса за трудовата миграция, но сме убедени, че той няма да бъде решен с налагане на ограничения за българските граждани, каза Цанчев.
Той отбеляза, че българската страна би била разочарована, ако се вземе решение да се наложи ограничение за свободното движение на български работници, тъй като България има отлични отношения с Великобритания.
Решението за налагане на ограничения е право на съответната страна, то е предвидено и в договора за присъединяване, смятаме обаче, че такова решение ни поставя в неравноправно положение с 10-те нови членки на ЕС, присъединили се през 2004 година, каза Цанчев.
Както по отношение на Великобритания, така и по отношение на други страни-членки на ЕС, които наложат ограничения за свободно движение на работници, ще се обсъди възможността за реципрочни мерки от българска страна, отбеляза говорителят на външно министерство.
От съобщения в британската преса в края на миналата седмица стана ясно, че Великобритания най-вероятно ще наложи ограничения за работа на имигрантите от България и Румъния при присъединяването на двете страни към ЕС от първи януари следващата година.
Ограничен брой работни места за двете страни може да бъде отпуснат за нискоквалифицирани кадри, извършващи дейности като бране на плодове, но останалите дейности ще останат трудно достъпни за евентуалните бъдещи имигранти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.