Цената на белия хляб след 1 януари 2007 г. ще се увеличи до 1.20 лв за килограм, прогнозира председателят на федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България /ФХСБ/ Димитър Людиев.
Основна причина за поскъпването ще бъде цената на труда. Работниците в бранша в момента получават от 250 до 350 лв. месечна заплата, което сравнено със заплатите в Европейския съюз е нищожно, заяви той.
В страните от ЕС трудът като заплата и осигуровки съставлява около 60 процента от цената на хляба, а в България той е не повече от 15 процента, добави Людиев.
В Монтана и Пловдив масово се затварят малките фурни за хляб, защото не могат да издържат на ценовата конкуренция. Между 35 и 49 ст. струва хляб 650 - 700 гр. в Монтана и при от 50 - 55 ст. за килограм брашно, това е безумица, допълни той. Ценовата война съсипва малкия и среден бизнес, който в повечето случаи е семеен.
Много фирми в бранша през последните 15 години фалираха и това е заради високите разходи за производство и ниските цени на хляба, подсилвани още повече от сивата икономика, каза още Людиев.
Хлябът е основна храна на българина, но ни притеснява фактът, че фурните, които предлагат пресен хляб, все повече намаляват, коментираха още от бранша. Според производителите причина е отново ниската цена на продукта.
Проблемът с опаковките е обусловен също от ценовите войни, които се водят, защото търговци и производители не могат да се споразумеят за тях.
Сложен в хартиена кесия, хлябът се оскъпява с 3 до 5-6 стотинки, каза още Людиев.
Друга подробност е, че у нас все още липсва качествено опаковане на хляба, който да запазва трайността му. В страните от ЕС се използва специален газ, който се впръсква в опаковката и го държи свеж за по-дълго време, но у нас това правят много малко фирми.
В повечето случаи нарязаният хляб се опакова в найлони и целофани, които само поддържат целостта му, но не и неговата трайност и добро качество.
Изводът на бранша е, че на прага на присъединяването ни в Евросъюза предлагането на опаковки за хляба и хлебните изделия от екологично чисти материали все още липсва на българския пазар и все още има много да работим в посока качество на хляба, казаха производителите.