Очаква се електроенергията, произведена от втората атомна централа в страната - АЕЦ "Белене", при избрания изпълнител на проекта - руската компания "Атомстройекспорт", да струва 3,6-3,7 евроцента на киловатчас, сочат резултатите от икономическата оценка на предложените оферти за изграждане на централата, представени от НЕК.
При старта на процедурата за избор на изпълнител на проекта през май миналата година от консултанта по финансовата част "Делойт България" заявиха, че токът от АЕЦ Белене ще струва между 3,2 и 3,7 евроцента за киловатчас, или най-скъпата електроенергия, произвеждана в България.
Тогава оттам обясниха сравнително високата цена с необходимостта от над 60% външно финансиране на проекта.
На заседание вчера Съветът на директорите на НЕК ЕАД избра за изпълнител на проекта за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ „Белене” руската компания ЗАО Атомстройекспорт с вариант А92 за изграждане на два 1000 мегаватови блока с леководни реактори на площадката в Белене.
Според НЕК основните преимущества на избрания вариант А92 (два блока с реактори от тип В466) са: най-висока степен на безопасност, най-дълъг (60 години) проектен ресурс на блоковете, по-малък риск от непредвидено удължаване на графика за строителството, усложнения с лицензирането и ранна необходимост от модернизации, свързани с безопасността. Сред мотивите за избора се посочва и това, че този модел реактор от трето поколение е най-добре приет в Европейския съюз.
Руската компания ще изпълни проекта в партньортсво с френската Арева и немската Сименс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.