IT индустрията има огромен потенциал. За да бъде реализиран обаче трябва да бъдат премахнати административните пречки. Само отстраняването им би могло да доведе автоматично до няколко процента ръст в БВП.
Това заяви Петър Иванов, председател на УС на Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ), в предаването "В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Всеки лев, вложен в IT индустрията, е многократно възвърнат след това като добавена стойност, посочи още той.
Регистрираните участници в конкурса "Наградите на БАИТ" показват по много представителен начин българския IT живот. Тази година имаме 146 регистрации в сравнение с началните конкурси, когато броят на участниците достигаше близо 34, обясни Иванов.
Наблюдават се най-много кандидати в категория "Образование". Експертът обясни, че това не е изненадващо с оглед на факта, че държавата е абдикирала от задължението си да обучава. Компаниите не могат да търпят този вакуум, поради което избуяват редица частни инициативи.
Председателят на УС на БАИТ коментира още броя на липсващите кадри в световен мащаб, възможните начини за преодоляване на проблема, както и ръста на IT индустрията.
По думите му започналото оптимизиране на процеса по издаване на сини карти е стъпка в правилната посока. От една страна той е естествена компенсация на изтичането на мозъци от България, а от друга позволява високообразованите кадри, които влизат в страната, да увеличат данъчните постъпления в хазната. "Най-големият дефект при сините карти е липсата на общ срок, в който държавата трябва да потвърди или откаже издаването им", допълни още той.
Още за икономика четете в Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.