Treasury Bond Index All е името на индекса, създаден и поддържан от Ти Би Ай Асет мениджмънт. Той включва пет подиндекса, среднопретеглен е и се изчислява всеки ден. Индексът бе представен официално днес от управляващото дружество на специално организирана пресконференция.
Изчисляването му започва от 30 юни 2004 г. с начална стойност 100 пункта. Към вчерашна дата общият индекс е със стойност 109,17 пункта, или доходност на годишна база 13,55%.
Наименованията на петте подиндекса са: TBI 2Y BGN, TBI 5Y BGN, TBI 7Y BGN, TBI 10Y BGN и TBI EUR.
Към 7 март тази година индексът TBI 2Y BGN, включващ облигации със срок до падежа от 0.5 до 3.49 години, има стойност 104,71, или 6,8% на годишна база.
Индексът TBI 5Y BGN към вчерашна дата е със стойност 109,85 пункта, или 14,45% на годишна база. Този индекс изчислява тенденцията на пазара на съкровищни облигации с падеж, настъпващ след между 3.5-5,49 години.
Индексът TBI 7Y BGN към 7 март е на ниво 112,66 пункта, или 18,35% доходност на годишна база. Индексът включва емисиите ДЦК със срок до падежа 5,5-7,99 години.
TBI 10Y BGN включва облигациите със срок до падежа над 8 години, като стойността му към понеделник е 114,91 пункта, или 22,43% доходност на годишна база.
Стойността към същата дата на TBI EUR е 112,81% и годишна доходност 19,19%. Индексът отразява цените на държавни ценни книжа, емитирани в евро.
Общата пазарна капитализация на TBI All e 2,14 млрд. лв., съобщиха от Ти Би Ай за Investor.bg. В момента индексът включва 25 емисии съкровищни облигации със срок до падежа най-малко шест месеца. Пазарната капитализация на емисиите ДЦК в евро е 425,5 млн. лв.
Като причина за високата доходност на облигационните индекси в последните месеци изпълнителният директор на Ти Би Ай Асет Мениджмънт - Стоян Тошев, изтъкна повишеният кредитен рейтинг на България и политиката на нулево нетно финансиране на държавата. В същото време търсенето на ДЦК расте, защото активите на пенсионните фондове се увеличават, при положение че задължителните пенсионни фондове са задължени да инвестират в ДЦК минимум 50% от активите си, а доброволните пенсионни фондове - минимум 30% от активите си.
Портфейлът се оценява по цените на ДЦК, използвани при оценката на портфейла на фондовете, управлявани от ПОК Доверие, уточни Светослав Велинов, портфолио мениджър в Ти Би Ай Асет Мениджмънт.
Към всяка последна дата на месеца се прави проверка за нови емисии, проверява се дали вече включените емисии отпадат в по-долна група според времето до падежа или изцяло отпадат от индекса поради срок до падежа, по-кратък от шест месеца, уточни Велинов.
Ако през месеца постъпят парични средства от купонни плащания, те биват инвестирани на паричния пазар, тоест в индекса влизат по стойността на SOFIBOR, съответно LIBOR за съкровищните облигации в евро.
Според Стоян Тошев този индекс ще има три функции - ще позволява следене на тенденциите на облигационния пазар, ще служи за еталон (бенчмарк) и може да бъде използван за създаване на индексни фондове.
Ти Би Ай ще създаде инвестиционни дружества, включително и индексни, обеща Тошев. Той уточни, че се надява в скоро време да бъде стартиран и индекс на пазара на ипотечни облигации, корпоративни облигации и т.н., като изпълнението на тази задача ще зависи от скоростта, с която се развият пазарите на съответните инструменти.
Информация за стойностите на индекса се публикува всеки работен ден в 18:00 на страницата на Ти Би Ай Асет Мениджмънт - www.tbiam.bg.
"Сигурен съм, че депозантите ще започнат да инвестират в инвестиционни дружества. Вече има признаци за това - бяха регистрирани няколко инвестиционни дружества и активите им нараснаха от около 10 млн. лв. преди година до около 50 млн. лв. в момента. Със сигурност хората ще разберат, че депозитът е прекалено прост инструмент, върши работа за определени цели, но не за всички”, каза за Investor.bg Стоян Тошев.
“На Запад голяма част от хората инвестират в краткосрочни инвестиционни дружества, опериращи на паричния пазар, както и във облигационни фондове, балансирани фондове и агресивни фондове”, добави той.
По думите на Тошев задачата на управляващите дружества е да популяризират това знание и затова е създадена Асоциацията на управляващите дружества.
“Как ще постигнем тази задача е въпрос на тактика. Това може да стане чрез ниска номинална стойност на акциите, например от един лев, така че инвеститорът чисто психологически да усети, че инвестира по-големи обеми. Възможно е и чисто популяризиране, но във всеки случай съм сигурен, че задачата ще бъде постигната в кратки срокове”, отговори Стоян Тошев на въпрос на Investor.bg.